Stany Zjednoczone rozpoczynają proces wycofywania się z układu o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu INF. Decyzję ogłosił dziś w Waszyngtonie sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Już na początku grudnia Pompeo postawił ultimatum; jeśli Rosja nie przestanie naruszać warunków traktatu, stanie się to w ciągu 60 dni. Słowa dotrzymał.
Stany Zjednoczone twierdzą, że wbrew układowi Rosja weszła w posiadanie nowych pocisków dalekiego zasięgu SSC-8 (ros. 9M729 pocisk manewrujący odpalany z przynajmniej części wyrzutni systemu Iskander). Układ INF zakazuje sygnatariuszom posiadania lądowych pocisków balistycznych i manewrujących o zasięgu od 500 do 5,5 tys. kilometrów. Rosja odpiera te zarzuty. Rosyjscy wojskowi twierdzą, że fabryka uzupełnia ją taką ilością paliwa, że nie może przekroczyć dystansu 500 km.
Rada Północnoatlantycka oświadczyła dziś, że NATO w pełni wspiera działanie USA w sprawie traktatu INF.
Traktat o pociskach średniego i krótkiego zasięgu został zawarty przez USA i ZSRR w 1987 roku.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ocenił w piątek, że Stany Zjednoczone najprawdopodobniej wkrótce zaczną realizować swą decyzję o zawieszeniu przestrzegania układu (INF).
– Sprawy zmierzają ku temu, że 2 lutego powinniśmy w zasadzie otrzymać jakieś powiadomienie od Stanów Zjednoczonych – powiedział Pieskow. Wyjaśnił, że w ostatnich dniach władze Rosji nie kontaktowały się w tej sprawie z USA.
Przedstawiciel Kremla zarzucił Stanom Zjednoczonym, iż podjęły „już dawno decyzję o dążeniu do zburzenia” układu INF. – Ku naszemu ubolewaniu w najbliższych dniach najprawdopodobniej ta decyzja zostanie zrealizowana, jej wcielanie w życie się rozpocznie – dodał.
Pieskow zarzucił władzom USA niechęć do rozmów z Rosją na temat układu.
Kresy24.pl/ba
1 komentarz
observer48
2 lutego 2019 o 09:37I to jest początek końca putlerowskiej kacapii. Encore wystawienie sowieckiej sztuki z 1991 r., tym razem z putlerowską kacapią w roli głównej, zbliża się milowymi krokami. Nawet ruch cen ropy naftowej przypomina lata 1985-2003 https://www.economist.com/graphic-detail/2016/01/21/oil-price-and-russian-politics-a-history.
Po wprowadzeniu poprawki na inflację obecne globalne ceny ropy naftowej są te same, lub nawet niższe, niż w drugiej połowie lat 1980. Miejmy nadzieję, że i tym razem kacapia się do końca rozleci w sposób pokojowy.