Ukraina zajęła 86. miejsce na świecie w rankingu poziomu demokracji i znalazła się w bloku krajów z tzw. demokracjami hybrydowymi. Świadczą o tym wyniku corocznego raportu Economist Intelligence Unit (EIU).
Ukraina dzieli 86. miejsce z Meksykiem. W sumie oba kraje zdobyły po 5,57 punktu.
W ubiegłorocznym rankingu Ukraina miała 5,81 pkt i zajmowała 79. miejsce, tym samym wskaźniki demokracji w tym kraju w ciągu roku spadły. Dodajmy, że najwyższa ocena Ukrainy przypadała na lata 2006-2008 (6,94 pkt), a najniższa – na 2014 (5,42).
Państwa w pełni demokratyczne obejmują kraje z wynikiem 6,0 punktów lub wyższym.
Ukraina wyprzedziła Meksyk w takich kategoriach jak „proces wyborczy i pluralizm” oraz „kultura polityczna”. Meksyk osiąga wyższe wyniki w kategoriach „Funkcjonowanie rządu” i „Udział w polityce”. Ukraina i Meksyk otrzymały taką samą liczbę punktów w kategorii „swobód obywatelskich”.
Ukrainą znalazła się grupie państw z demokracją hybrydową wraz z m.in. Hongkongiem, Armenią, Gruzją, Turcją.
W raporcie zwrócono uwagę na to, że Ukraina odnotowała największy spadek w poziomie demokracji spośród czterech „hybrydowych” krajów Europy Wschodniej w tej kategorii. Ocena Ukrainy spadła częściowo z powodu z wzrostu napięcia w relacjach z Rosją.
„Rząd działający pod bezpośrednim zagrożeniem militarnym ma tendencję do ograniczania procesów demokratycznych na rzecz centralizacji władzy w rękach władzy wykonawczej i aparatu bezpieczeństwa lub aparatu wojskowego w celu zapewnienia bezpieczeństwa publicznego. Na Ukrainie wojskowi odgrywali bardziej znaczącą rolę w 2021 r. i mieli większy wpływ na podejmowanie decyzji politycznych, a polityka rządu stała się też mniej przejrzysta. Ranking prezydenta Wołodymyra Zełenskiego spadł z 42 proc. w grudniu 2020 r. do 38 proc. w końcu 2021 r. z powodu obniżenia zaufania w jego możliwości wdrażania reform i przeciwstawienia się zagrożeniom ze strony Rosji” – czytamy w raporcie.
Średni wynik regionalny w Europie Wschodniej w Indeksie Demokracji wynosi 5,36. Łącznie 13 krajów z tego regionu poprawiło swoje wyniki w Indeksie Demokracji w 2021 r., przy czym Mołdawia i Czarnogóra odnotowały największą poprawę. 11 krajów pogorszyło swoje oceny.
Autorzy badania zauważają, że w Europie Wschodniej nadal nie ma „pełnych demokracji”: na 28 krajów jest 16 „demokracji niedoskonałych” (w tym wschodnie państwa członkowskie UE i większość Bałkanów Zachodnich), cztery państwa z „demokracjami hybrydowymi” (Armenia, Bośnia i Hercegowina, Gruzja i Ukraina), a także osiem „reżimów autorytarnych” (Azerbejdżan, Białoruś, Rosja i wszystkie kraje Azji Środkowej).
„Z wyjątkiem „reżimów autorytarnych” w regionie WNP, kraje Europy Wschodniej generalnie radzą sobie dobrze pod względem procesu wyborczego i pluralizmu, mają konkurencyjne systemy polityczne i wybory, które są wolne i uczciwe. Jednak formalne mechanizmy demokratyczne współistnieją ze słabo funkcjonującymi rządami: korupcja i brak przejrzystości są powszechne w regionie, a zaufanie do rządu jest ogólnie niskie.
Inną zauważalną wadą Europy Wschodniej jest utrzymujący się niski poziom kultury politycznej.
„Ostatnie dane z World Values Survey wskazują, że wielu obywateli w Europie Wschodniej ma niskie zaufanie do demokracji jako formy rządów i wierzy, że demokratyczne rządy prowadzą do słabych wyników gospodarczych” – czytamy w raporcie.
Opr. TB, https://www.eiu.com/
fot. Jorono/https://pixabay.com/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!