W dziesiątce najważniejszych wydarzeń mijającego 2016 roku litewscy dziennikarze wymieniają ponadto: śmierć filozofa Leonidasa Donskisa, zmiany w spółce „Lietuvos geležinkeliai”, skandal „złotych sztućców” w Wojsku Litewskim, tragedie na prowincji spowodowane pijaństwem, ustawę o sztucznym zapłodnieniu, decyzję ws. modelu społecznego oraz tzw. „skandal kołdunów”, z powodu którego został zdymisjonowany szef Państwowej Służby Kontroli Żywności i Weterynarii Jonas Milius. Do najważniejszych wydarzeń na świecie należą zdaniem litewskich dziennikarzy: wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych, Brexit oraz wojna w Syrii.
Triumf „chłopów”: Wybory do Sejmu Republiki Litewskiej wśród najważniejszych wydarzeń mijającego roku wymieniło 79 proc. dziennikarzy i redaktorów uczestniczących w sondażu BNS. Litewski Związek Chłopów i Zielonych pod przewodnictwem Sauliusa Skvernelisa i Ramūnasa Karbauskisa zdobył 56 mandatów – to najbardziej zdecydowane zwycięstwo ostatnich 20 lat. Na drugim miejscu w wyborach uplasowali się konserwatyści, na trzecim – socjaldemokraci, którzy przystąpili do koalicji rządzącej jako mniejsi partnerzy. „Wyniki wyborów sejmowych pokazały, że społeczeństwo i tym razem poszukuje nowych wybawców i że w oczywisty sposób jest rozczarowane «starymi» partiami” – twierdzi redaktor portalu lrytas.lt Tautvydas Mikalajūnas. Obserwator dziennika gospodarczego Stasys Gudavičius zwraca uwagę, że wpływ na wynik wyborów sejmowych miały również inne wydarzenia, w tym przyjęcie nowego Kodeksu pracy, skandale „dworku Vijūnėlė”, „złotych sztućców”, „kołdunów Gražulisa”. Jak twierdzi, bardzo zróżnicowany skład rządzących, nieporozumienia pomiędzy liderami „chłopów” oraz mnogość radykalnych pomysłów „budzą wątpliwości, czy nowa władza jest wystarczająco silna pod względem politycznym i czy będzie w stanie utrzymać się przez dłuższy czas”.
Sprawa Eligijusa Masiulisa: W maju życiem politycznym Litwy wstrząsnęła wiadomość o tym, że ówczesny lider Ruchu Liberałów Eligijus Masiulis podejrzewany jest o wzięcie łapówki w wysokości ponad 100 tys. euro od wiceprezesa koncernu „MG Baltic” Raimondasa Kurlianskisa. We wrześniu E. Masiulis podał wersję, że włożone do butelki z alkoholem pieniądze to była pożyczka. Badanie tej sprawy korupcyjnej wśród najważniejszych wydarzeń roku wymieniło 71 proc. pytanych. Sprawa ta uderzyła w rankingi liberałów, ostatecznie jednak udało im się wywalczyć 14 mandatów. „Gdyby nie ta sprawa, bardzo prawdopodobne, że u władzy byłyby teraz inne siły polityczne i mówilibyśmy teraz o zupełnie innych decyzjach” – mówi redaktor portalu delfi.lt Loreta Laučiuvienė. Dziennikarz Rytis Staselis twierdzi, że sprawa ta pozwoliła dostrzec „głębszą anatomię korupcji w najwyższych sferach politycznych”.
Batalion NATO: W lipcu br. liderzy NATO podjęli decyzję o rozlokowaniu w każdym z krajów bałtyckich i Polsce międzynarodowych batalionów sojuszniczych. Liczącym około tysiąca żołnierzy batalionem na Litwie będą dowodziły Niemcy i miałby on rozpocząć funkcjonowanie w pierwszym półroczu 2017 roku. Decyzję sojuszu wśród najważniejszych wydarzeń wymieniło 58 proc. przedstawicieli mediów. Jak twierdzi redaktor działu politycznego BNS Jūratė Skėrytė, decyzje szczytu NATO w Warszawie powinny zapewnić bezpieczeństwo Litwy i innych państw bałtyckich przynajmniej w najbliższej przyszłości. Szef służby informacyjnej Telewizji Litewskiej Audrius Matonis podkreśla, że rozlokowanie batalionu jest rzeczywistą, a nie pozorną gwarancją bezpieczeństwa i środkiem odstraszania przed ewentualną agresją wojskową ze strony Rosji.
Kresy24.pl/wilnoteka.lt, BNS
2 komentarzy
Antoni
28 grudnia 2016 o 00:49Polacy odnieśli sukces w wyborach i AWPL-ZCHR ponownie ma własną frakcję w Sejmasie. Ponadto dzięki wielkiej determinacji udało się obronić kolejne polskie gimnazja, które uzyskały ministerialną akredytację. Do tego obchody 1050. lecia chrztu Polski oraz Światowe Dni Młodzieży i wizyta papieża Franciszka w Polsce. To są najbardziej doniosłe wydarzenia mijającego roku dla Polaków na Litwie.
Antoni
28 grudnia 2016 o 00:52W Polsce ogłoszono Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Stało się to w obecności najwyższych władz państwowych i kościelnych.
Ale pierwsza była Wileńszczyzna. Wpierw w 2009 roku w rejonie wileńskim w czerwcu, a następnie w rejonie solecznickim w grudniu, przegłosowano i przyjęto w samorządach Akt Intronizacji Chrystusa Króla, dając piękny przykład rodakom w Macierzy.