Inicjatywa BYPOL, skupiająca i wspierająca funkcjonariuszy, którzy nie chcą dalej służyć białoruskiemu reżimowi, ujawniła tajny raport kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o stanie kadr za III pierwsze kwartały 2020 roku. Wynika z niego, że ponad połowa z 2.091 milicjantów, którzy odeszli z resortu, zrobiła to po pierwszej fali brutalnej pacyfikacji protestów w kraju.
Raport (analityczny przegląd stanu kadrowego i zatrudnienia w resorcie za dziewięć miesięcy 2020 r.), przygotowany przez naczelnika wydziału koordynacji i współdziałania prac kadrowo-ideologicznych MSW, płk Aleksandra Mazura, zawiera informacje o liczbie pracowników na dzień 1 października oraz inne dane. Widnieje na nim klauzula „Do użytku służbowego”.
Oto kilka interesujących liczb;
Łączna liczba pracowników organów spraw wewnętrznych (z wyłączeniem personelu cywilnego i poborowych wojsk wewnętrznych) wynosi 46128 (w tym: służba dochodzeniowo – kryminalna – 2457; Zarząd Gówny ds. Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Korupcją – 360; wojska wewnętrzne – 6716).
„Na uwagę zasługuje fakt, że spośród zwolnionych w okresie styczeń-wrzesień, 51,4% (1074) funkcjonariuszy odeszło w III kwartale 2020 roku, czyli w trakcie kampanii wyborczej i bezpośrednio po niej”- zauważyła inicjatywa.
Z kolei liczba nagrodzonych przez reżim wzrosła 3-krotnie, a liczba wewnętrznych postępowań dyscyplinarnych gwałtownie spadła.
„Liczba przyznanych funkcjonariuszom nagród państwowych wzrosła trzykrotnie: w 2020 r. – 945; w 2019 było ich zaledwie 310. Znacząco spadła też liczba przestępstw z udziałem funkcjonariuszy. O ile w 2019 roku było ich 120, to w 2020 zaledwie 28. Liczba spraw o pociągnięcie do odpowiedzialności administracyjnej – 841 (1443) i naruszenia dyscypliny służbowej – 2599 (3509)”.
„Wskaźniki te są najniższe od dziesięciu lat, co nie wskazuje na pozytywną tendencję, jak stwierdzono w dokumencie, ale na to, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych od początku roku wprowadziło niepisany zakaz pociągania do odpowiedzialności, aby na fali masowych zwolnień zachować rdzień kadrowy MSW (obecnie zakaz ten jest zapisany w zarządzeniu MSW z dnia 18.08.2020 nr 6 dsp „O stabilizacji klimatu moralnego i psychologicznego oraz zachowaniu rdzenia kadrowego”) – podkreśla BYPOL.
Inicjatywa BYPOL zrzesza b. funkcjonariuszy białoruskich organów ścigania, którzy odmówili wykonania rozkazów Aleksandra Łukaszenki i jego podwładnych.
Niektórzy z nich publicznie lub niepublicznie deklarowali sprzeciw wobec reżimu i zrezygnowali ze służby. Część z nich w obawie o własne bezpieczeństwo wyjechała za granicę, część została na Białorusi.
BYPOL dezanonimizuje także białoruskich funkcjonariuszy bezpieczeństwa zaangażowanych w tłumienie protestów.
oprac. ba za naviny.by
fot: nasza niwa
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!