Polski Liliput czy litewski Liliputas? Który ser zwycięży w walce o miejsce w Rejestrze Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych sporządzanym przez Komisję Europejską?
Liliput (oryginalna nazwa liliput wielkopolski, poza Wielkopolską: liliput) to ser dojrzewający, wytwarzany głównie w Wielkopolsce z mleka krowiego. Liliput wielkopolski wpisany na został listę produktów tradycyjnych 13 lipca 2008 roku.
Produkowany jest głównie w okolicach Wągrowca, Wfrześni, Witkowa i Kępna, zaś mleko do jego produkcji pochodzi od rolników hodujących małe (do 20 krów), którzy stosują w hodowli tradycyjne karmy, bez dodatków chemicznych. W jednym z gospodarstw istnieje i działa kocioł parowy z 1914 roku roku!
Specyficzny smak sera (bardzo łagodny i delikatny) bierze się z kilku czynników: ręcznej produkcji, naturalnych surowców i oryginalnego procesu solenia w specjalnych zbiornikach solankowych.
Ser ma miąższ jednolity, z nielicznymi oczkami, jest miękki, elastyczny, ma kształt – owalny, cylindryczny o średnicy około 10 cm i wysokości około 4 cm,
A Liliputas? Jest serem tłustym domowego wyrobu, półtwardym, w kształcie walca o zaokrąglonych krawędziach. Wysokość 7,5-13 cm, średnica 7-8,5 cm, waży około 0,4-0,7 kg. Wytwarzany jest w miejscowości Belvederis z pasteryzowanego mleka krowiego poprzez koagulację mleka i późniejsze przetworzenie otrzymanego koagulatu poprzez owinięcie masy serowej w bawełnianą serwetkę i umieszczenie jej w cylindrycznych formach. Dojrzewa około miesiąca pod wpływem mikropleśni Penicillium pallidum Smith, która w naturalny sposób rośnie w piwnicach.
Który ser zostanie wpisany do europejskiego rejestru jako nazwa chroniona? Kto będzie musiał zrezygnować z produkcji? Kto będzie w związku z tym protestować i jakich użyje argumentów? Rozpocznie się polsko-litewska wojna serowa?
Kresy24.pl/Wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!