Faktyczne władze w regionie Górskiego Karabachu przeprowadziły wybory prezydenckie i parlamentarne w obliczu międzynarodowej krytyki i pomimo pandemii koronawirusa.
Czternastu kandydatów stanęło do wyścigu o stanowisko urzędującego Bako Sahakiana, który nie może już ubiegać się o reelekcję zgodnie z lokalnym prawem. Dwanaście partii politycznych i sojuszy zgłosiło swoich kandydatów do 33-osobowego Zgromadzenia Narodowego w Górskim Karabachu. Wyniki nie są jeszcze znane.
Górski Karabach należał do Azerbejdżanu jednak w wyniku wojny w latach 1988-94 kontrole nad nim przejęli wspierani przez Armenię separatyści. Po podpisaniu firmowanego przez Rosję rozejmu status quo utrzymało się do dziś jednak roszczeń Karabachu do niepodległości nie uznał żaden kraj. Co pewien czas w regionie dochodzi do lokalnych potyczek, trwa wojna snajperów i komandosów. Rosja, Stany Zjednoczone i Francja są współprzewodniczącymi Mińskiej Grupy OBWE, która działa jako mediator w rozwiązaniu kryzysu. Ich działania przyniosły niewielkie efekty a przeprowadzone wybory jeszcze bardziej osłabią pozycję mediatorów.
Rferl.org Oprac Mk
foto wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!