Rzecznik Praw Człowieka Rady Najwyższej Ludmiła Denisowa poinformowała na konferencji prasowej o naruszeniach w lokalach wyborczych podczas głosowania w wyborach lokalnych.
Przypomniała, że 19 października pracownicy jej biura rozpoczęli ogólnokrajowy monitoring dostępności architektonicznej pomieszczeń lokali wyborczych i terenów przyległych.
Od 19 do 22 października taka kontrola została przeprowadzona w 881 lokalizacjach na terenie całego kraju.
Jego wyniki wskazują, że tylko 1,1% sprawdzonych lokali wyborczych zapewnia dostępność do oddania głosu przez osoby z niepełnosprawnościami i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej, czyli obiekty te posiadają podjazd i poręcze, 10,4% jest częściowo dostępnych (z pochylnią), a 88,5% nie jest dostępnych.
Najgorsza sytuacja z dostępnością wystąpiła w obwodach sumskim, kijowskim, odeskim, mikołajowskim, czerkaskim i kirowogradzkim, a najlepsza w obwodzie połtawskim, gdzie 50% punktów jest warunkowo dostępnych, oraz w obwodzie Ługańskim – 25 % punktów.
„Władze lokalne nie zrobiły wszystkiego, co w ich mocy, aby przystosować obiekty dla osób niepełnosprawnych i grup ludności o ograniczonej mobilności” – podkreśliła.
Rzecznik zwróciła uwagę, że wczoraj rozpoczął się drugi etap weryfikacji przestrzegania praw wyborców i wezwał opinię publiczną oraz media do dalszego zgłaszania naruszeń na infolinię Biura Rzecznika.
„Wczoraj otrzymaliśmy 30 skarg, z których 46% pochodziło od emerytów, a po 6% od osób z niepełnosprawnościami i kandydatów do rad lokalnych” – powiedziała.
Według niej 63% skarg, które wpłynęły 24 października dotyczyło łamania ciszy wyborczej i prowadzenia kampanii, 15% – braku wyborców na listach, 11% – błędach na listach wyborców, 5,3% – niedostępności lokali wyborczych, 5,3% – prób przekupstwa wobec wyborców.
Wyjaśniła również, że od godziny 11:30 25 października na infolinię wpłynęło 46 doniesień, z których większość pochodziła również od emerytów (50%), osób niepełnosprawnych (10%) i kandydatów na radnych (5%).
„Jedna czwarta dzwoniących zgłasza zabronioną w dniu wyborów agitacje wyborczą, lub uniemożliwianie im głosowania – to jedna piąta zgłoszeń. Z kolei jedna piąta zgłosiła błędy na liście wyborców. Pojawiło się też doniesienie o przedwczesnym otwarciu lokali wyborczych” – powiedziała Denisova.
Najwięcej doniesień do Biura Rzecznika wpłynęło od mieszkańców obwodów dniepropietrowskiego, kijowskiego, donieckiego i lwowskiego oraz z Kijowa.
Ponadto od godziny 8:00 przedstawiciele Biura Rzecznika Praw Obywatelskich sprawdzili 105 punktów wyborczych we wszystkich regionach oraz 13 specjalnych punktów wyborczych.
Zgodnie z wynikami tej kontroli ponad 85% skontrolowanych lokali wyborczych jest niedostępnych dla osób niepełnosprawnych i grup o ograniczonej sprawności ruchowej, w 21% nie wykonuje się kontroli temperatury, a w 34% brakuje osobnej kabiny i urny wyborczej dla głosujących wyborców mających gorączkę lub objawy choroby układu oddechowego.
Ponadto w 10% lokali wyborczych, z naruszeniem ustalonych norm, przy stole, przy którym wydawano karty do głosowania, znajdowały się jednocześnie więcej niż trzy osoby.
Denisowa wyjaśniła, że ogólnokrajowy sondaż zainicjowany przez prezydenta jest przeprowadzany bez poważnych naruszeń ordynacji wyborczej.
Przypomnijmy, dzisiaj na Ukrainie odbywają się kolejne wybory samorządowe. Lokale wyborcze zostały otwarte o godz. 8 i będą pracować do 20.
Komisje wyborcze muszą podsumować wyniki głosowania do 3 listopada włącznie i ustalić wyniki wyborów do 6 listopada włącznie.
Opr. TB, UNIAN
fot. UNIAN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!