Z okazji 70. rocznicy Powstania Iwienieckiego (19 czerwca 1943) społeczność iwieniecka i Kościół Katolicki na Białorusi podjęli szereg inicjatyw upamiętniających bohaterstwo polskiego podziemia niepodległościowego oraz ofiary nazistowskiej operacji „Hermann”.
Jedną z nich jest medal jubileuszowy wykonany przez białoruskiego plastyka, z napisem na awersie w języku białoruskim „1 ІВЯНЕЦКІ ГРОШ” oraz „70 ГОД ПАЎСТАННЯ Ў ІВЯНЦЫ 2013”. Na rewersie bilonu wykonany został napis w dwóch językach, białoruskim i polskim: „AK IWIENIEC 19.06.1943”, po polsku i „AK ІВЯНЕЦ 19.06.2013”, po białorusku.
Z inicjatywy białoruskiego historyka Aleksandra Biełego, społeczność iwieniecka, wspomina tragiczne wydarzenia sprzed 70 lat, w których zginęli działacze polskiego podziemia, żołnierze Armii Krajowej, cywile – Polacy i Białorusini, katolicy i prawosławni, oraz duchowni katoliccy. Medal pamiątkowy jest jedną z licznych inicjatyw, zrealizowanych przez społeczność iwieniecką i Kościół Katolicki na Białorusi.
20 lipca w parafii św. Jerzego w Pierszajach rozpoczęły się uroczystości żałobne upamiętniające 70. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionych księży franciszkanów Achillesa Puchały i Hermana Stępnia. Następnego dnia uroczystą mszę żałobną pamięci męczenników we wsi Borowikowszczyzna celebrował biskup ordynariusz diecezji pińskiej Antoni Dziemianko. W wygłoszonej homilii hierarcha katolicki zaznaczył, iż księża Achilles Puchała i Herman Stępień „w krytycznych chwilach życia parafian byli z nimi do końca. Widząć rozpacz i beznadzieję w oczach swych owieczek , pasterze twardo zdecydowali się nieść im wsparcie duchowne w tamtej dramatycznej sytuacji, która zaistniała wskutek działań wojennych podczas drugiej wojny światowej”.
Obaj duchowni, jak podkreślił biskup, „dobrowolnie dołączyli do grupy parafian, którzy w rozpaczy, bez środków do życia, porzucali rodzinne gniazda i pod lufami karabinów oprawców kierowali się w nieznane”. Hierarcha wspomniał m.in. o tym, że 13 czerwca 1999 roku papież Jan Paweł II kanonizował męczenników. Byli oni wpierwszej grupie 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.
„Po to wspominamy przeszłość, aby lepiej odnajdywać i wybierać bohaterów i świadków wiary, żeby nie wyczerpał się nasz patriotyzm(…), żeby nie zatraciły się ofiarność, odwaga , zdecydowanie i przekonania ” – mówił biskup Dziemianko, dodając, że nie można dopuścić „żebyśmy zapomnieli o świadkach wiary, bohaterach, o ludziach wielkiego ducha i dobrych uczynków, o świętych i błogosławionych naszej ziemi”.
Organizowane przez społeczność iwieniecką obchody 70. rocznicy Powstania Iwienieckiego oraz uroczystości żałobne, upamiętniające ofiary nazistowskiej operacji „Hermann” potrwają do końca roku.
Niemiecka akcja „Hermann”, była bezpośrednim powodem Powstania Iwienieckiego z 19 czerwca 1943 r. Armia Krajowa, aby powstrzymać reprersje przeciwko ludności – rozbiła niemiecki garnizon w Iwieńcu i zajęła miasto.
Kresy24.pl za zpb.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!