Sąd Miejski w Mińsku skazał Uładzimira Mackiewicza, filozofa i założyciela Latającego Uniwersytetu, na 5 lat łagrów o zaostrzonym rygorze. Jego proces toczył się za zamkniętymi drzwiamu od 9 czerwca 2022 r. w Mińskim Sądzie Obwodowym.
Mackiewicz został zatrzymany 4 sierpnia 2021 r. po przeszukaniu jego domu w ramach sprawy karnej. Został oskarżony na podstawie trzech artykułów kodeksu karnego:
„organizowanie akcji rażąco naruszających porządek publiczny”- czyli udział w „Marszu Ultimatum Ludu” 25 października 2020;
„utworzenie formacji ekstremistycznej” – dla platformy „Zgromadzenie”;
„znieważenie Łukaszenki” – za film na kanale YouTube.
Domagając się zmiany środka zapobiegawczego w postaci aresztu na pisemne zobowiązanie do niewyjeżdżania, zakończenia czynności śledczych i wyznaczenia terminu procesu, Uładzimir Mackiewicz prowadził 14 dniowy strajk głodowy Wieczorem 16 lutego zakończył głodówkę, bo jak powiedział, jego prawnik przekonał go, że „sprawa wyszła z impasu”.
Proces w sprawie Uładzimira rozpoczął się za zamkniętymi drzwiami 9 czerwca 2022 r. w Mińskim Sądzie Obwodowym.
Sylwetkę skazanego Mackiewicza przybliża Radio Svaboda.
Filozof pochodzi z rodziny represjonowanych Białorusinów, którzy po II wojnie światowej zostali zesłani na Syberię. Urodzony w 1956 w obwodzie irkuckim w Rosji. Dziesięć lat później rodzina przeniosła się do Grodna, gdzie chłopiec ukończył szkołę. Pracował w fabryce wałów korbowych w Grodnie. Służył w wojsku na Zakarpaciu na Ukrainie.
Później wstąpił na Leningradzki Uniwersytet Państwowy na psychologię. Podczas studiów zbliżył się do Moskiewskiego Koła Metodologicznego.
Do 1994 roku Mackiewicz mieszkał w Leningradzie (Petersburg), Wilnie, Rydze, Moskwie. Następnie przybył na Białoruś, gdzie rok później otrzymał obywatelstwo białoruskie.
W latach 90. ściśle współpracował z Ministerstwem Edukacji. W latach 1997-2001 kierował Centrum Metodologii Republikańskiego Instytutu Kształcenia Zawodowego. W latach 1999-2000 Mackiewicz brał czynny udział w dialogu sił społeczno-politycznych, który odbywał się pod auspicjami OBWE. Po tym stracił pracę w systemie edukacji publicznej.
Jednak w 2003 roku został niespodziewanie zaproszony do prowadzenia talk-show „Wybór” na ONT. Jego praca trwała tam tylko 9 odcinków, a po temacie języka białoruskiego, gdzie wielu widzów opowiadało się za szerszym używaniem języka narodowego, Mackiewicz został zwolniony.
Mackiewicz poparł utworzenie komitetu organizacyjnego Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji. Jedną z ostatnich inicjatyw politycznych była kampania „Świeży wiatr” na rzecz niepodległości Białorusi. Powstała w odpowiedzi na aktywną dyskusję i podpisanie „map” integracyjnych między Rosją a Białorusią. W grudniu 2019 r., podczas masowych akcji przeciwko integracji, aktywiści kampanii „Świeży Wiatr” zainicjowali w centrum Mińska żywe łańcuchy.
Mackiewicz był pomysłodawcą Latającego Uniwersytetu, z udziałem znanych myślicieli na Białorusi.
Jest bardzo wierzący, (protestant). W 2006 roku filozof dołączył do postu wiernych Kościoła Nowego Życia, gdy władze próbowały odebrać im budynek.
ba za svaboda.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!