Przypadkowe znalezisko pomogło odkryć nieznane karty historii
Popularny brytyjski portal femalefirst.co.uk sporządził listę najpiękniejszych zamków Europy, na której obok zamku Neuschwanstein w Niemczech, zamku w Edynburgu w Wielkiej Brytanii, zamku Draculi w Rumunii, zamku w Trokach na Litwie i zamku na Hradczanach w Czechach, znalazła się również twierdza w białoruskim miasteczku Mir .
Turystуw najbardziej interesuje miasto. Metrem wyruszyłem z lotniska do centrum. Najważniejsze jest dotarcie do dzielnicy Römer, gdzie znajduje się ratusz, w którym niegdyś odbywały się koronacje cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Bezpośredniego pociągu nie ma. Należy się przesiąść na stacji Hauptbahnhof (Centralny Dworzec Kolejowy). Kiedy już będą państwo w historycznym centrum, pierwszą postacią, którą spotkacie, będzie Goethe.
Norymberga — kolejne słynne miasto. Można tu dotrzeć samolotem z Frankfurtu w ciągu trzydziestu minut. Tutaj urodził się słynny malarz Hans Dürer, mieszkał wynalazca globusa Martin Behaim i wynalazca pierwszego na świecie zegarka – niejaki Peter Henlei.
Na obrzeżach Norymbergi, przy Fürth-Strasse (ulicy prowadzącej w stronę miejscowości Fürth), zachował się budynek Pałacu Sprawiedliwości, gdzie w 1945 roku odbywał się proces norymberski. Przed budynkiem — afisze w barwach flag państw koalicji antyhitlerowskiej. Jest rуwnież napis w języku rosyjskim na tle czerwonej flagi ZSRR. W pałacu działa pokój-muzeum poświęcony procesowi.
Podobnie jak Mińsk Norymberga bardzo ucierpiała podczas II wojny światowej, zniszczono 90 procent budynków. Nie od razu da się to odczuć, gdy spaceruje się uliczkami starеgo miasta. Przestrzeń między gotyckimi świątyniami zabudowana jest nowymi domami. Są świetnie dopasowane do historycznej zabudowy, zachowano kształty starożytnych ulic. Czasami oko wyłapuje fachwerkowe budynki zrobione z drewna i kamienia: nieco krzywe ściany i podniszczona elewacja potwierdzają, jest to autentyczny budynek, który przeżył stulecia.
2 komentarzy
józef III
2 stycznia 2016 o 18:31Sz. panie Korbut – a gdzie w tym peanie rola kultury polskiej m.in. w Mirze ?
Franc Jozef
6 maja 2017 o 23:21Święte słowa!
Połock w XVI wieku – to chyba podczas wojen Batorego?