Do końca 2017 roku Białoruś i Rosja mogą podpisać porozumienie o wzajemnym uznawaniu wiz, oświadczył minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej po spotkaniu w Moskwie ze swoim rosyjskim kolegą Siergiejem Ławrowem. Jak poinformował białoruski polityk, państwa muszą się jeszcze porozumieć w sprawie kilku spornych kwestii, zwłaszcza ws. czasu, jaki cudzoziemcy będą mogli przebywać na terytorium każdego z państw. Tymczasem jak powiedział Siergiej Ławrow, Rosja liczy na to, że krajom uda się osiągnąć kompromis i znaleźć takie sformułowania, które będą zadowalać obie strony.
Na białorusko – rosyjskiej granicy nie ma kontroli celnych ani granicznych. Wizy dla obcokrajowców są wydawane przez każde państwo niezależnie. W 2014 roku rosyjscy dyplomaci zaczęli mówić o możliwości wprowadzenia wspólnej przestrzeni wizowej dla Państwa Związkowego, takiego mini Schengen. Zamiar ogłosił w marcu 2015 roku o Władimir Putin, a kilka miesięcy później potwierdził również premier Dmitruj Miedwiediew.
Jednym z głównych problemów związanych z ideą wspólnej wizy jest fakt, że Rosja i Białoruś zawarły różne umowy z innymi krajami świata. Na przykład Rosja uprościła reżim wizowy z UE, a Białoruś jeszcze nie. Pytań o to, jak będzie działała ujednolicona przestrzeń wizowa wciąż jest wiele. Wiadomo też, że w przyszłym tygodniu grupa robocza strony białoruskiej uda się do kolegów z Moskwy, aby omówić i skoordynować wszystkie kontrowersyjne kwestie.
Najczęściej powtarzające się pytania wyjaśnił w rozmowie z portalem tut.by szef Departamentu Obywatelstwa i Migracji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Białorusi Aleksiej Biegun.
Jeśli mam wizę rosyjską, czy mogę przyjechać na Białoruś i na odwrót?
– Tak. Jeśli turysta posiada rosyjską wizę, wizy na Białoruś już nie potrzebuje. Ta sama zasada dotyczy osób posiadających białoruską wizę: będą mogły wjechać do Rosji.
Ile dni cudzoziemiec może przebywać na terytorium Białorusi na rosyjskiej wizie lub na terytorium Rosji na białoruskiej?
– Ta kwestia nie została jeszcze uzgodniona, toczą się dyskusje. Wiadomo tyle, że możecie przebywać na terytorium jednego z dwóch krajów, ale czas pobytu w ciągu roku nie został jeszcze ustalony, na razie obowiązują różne okresy. Na przykład dzisiaj Rosjanie wydają swoje wizy z prawem do pozostania w FR przez 180 lub 365 dni w roku. Nasze ustawodawstwo mówi, że możesz przebywać 90 dni na białoruskiej wizie na naszym terytorium.
Jeśli jestem turystą z kraju, dla którego na Białorusi obowiązuje bezwizowy tryb wjazdu na 5 dni, to czy mogę wjechać do Rosji?
-Nie. Jeśli nie posiadasz rosyjskiej wizy, a twój kraj nie podlega bezwizowemu systemowi dot. wjazdu do Rosji, nie możesz dostać się tam na podstawie białoruskiego „bezwiza”. Ponadto w ramach „ruchu bezwizowego” musisz opuścić terytorium tego kraju, do którego wjechałeś, ale nie do Rosji.
Jeśli mam zezwolenie na pobyt w Rosji, czy mogę przyjechać na Białoruś?
– Możesz. I odwrotnie, jeśli masz zezwolenie na pobyt na Białorusi, możesz udać się do Rosji. Ponadto zasada ta będzie miała również zastosowanie wobec osób posiadających zezwolenie na pobyt czasowy w Rosji lub na Białorusi.
Jeżeli osoba znalazła się na liście osób, których wjazd na Białoruś jest zabroniony lub niepożądany, to do Rosji również nie zostanie wpuszczony?
– Tak, zgadza się. Jednak właściwe organy kraju zastrzegają sobie prawo do podejmowania decyzji (na drodze wyjątku) o wpuszczeniu obywatela na jego terytorium, nawet jeśli znajduje się on na liście osób, których wjazd na terytorium państwa jest zabroniony lub niepożądany.
Czy ujednolicone zasady wizowe będą obowiązywały, jeśli wjeżdżamy do jednego z krajów dowolnym środkiem transportu?
– Tak, te same zasady będą miały zastosowanie dla każdego rodzaju transportu: kolejowego, lotniczego lub samochodowego – mówi ekspert.
Ponadto dokument określa listę sześciu dróg szybkiego ruchu, które pozwolą na swobodny wjazd z Białorusi do Federacji Rosyjskiej i odwrotnie. Ale lista jest teraz na etapie koordynacji.
Po co to wszystko Białorusi?
Niektórzy politolodzy uważają, że decyzja o wspólnej przestrzeni wizowej z jednej strony będzie korzystna dla Białorusi: bo niweluje możliwe konflikty graniczne, są rozwiązywane na bieżąco. Z drugiej zaś tworzy się sytuacja, w której Białoruś ogranicza swoją politykę wizową.
Niemniej eksperci pracujący nad porozumieniem określają go jako pierwszy krok do utworzenia wspólnej przestrzeni migracyjnej. Oprócz oczywistej i rzeczywiście ważnej pomocy w walce z nielegalną migracją, strona białoruska postrzega to jako znaczący wzrost potencjału turystycznego Białorusi i podniesienie jej atrakcyjności dla obcokrajowców.
Kresy24.pl/tut.by/AB
2 komentarzy
apud
17 listopada 2017 o 10:33Mysle, ze to oczywiste, ale roznie bywa … Brakuje mi tam odpowiedzi na pytanie czy na bialoruskiej wizie moge wjechac do Rosji i wyjechac z Bialorusi ? Ewentualnie czy moge na bialoruskiej wizie wjechac i wyjechac z Rosji.
Moze ktos wie ?
dysydent
17 listopada 2017 o 11:26Ciekawostka!
Do Ruska mam bana a na Białoruś nie.
Już to widzę jak mnie wpuszczają szczególnie w Krasnej Górce.