Amerykańskie władze popierają dążenie Ukrainy do przystąpienia do NATO. Poinformował o tym sekretarz obrony USA Lloyd Austin na spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
„Nasze poparcie dla niepodległości Ukrainy, integralności terytorialnej i aspiracji euroatlantyckich jest niepodważalne” – powiedział Austin, gratulując Ukrainie 30. rocznicy niepodległości.
Amerykańskie przywództwo popiera dążenie Ukrainy do przystąpienia do NATO.
Ministerstwo Obrony Ukrainy i Departament Obrony USA podpisały również „Umowę ramową o strategicznym partnerstwie obronnym”, która potwierdza kluczowe zasady i wyznacza ambitne cele w dwustronnych stosunkach obronnych.
W jej ramach USA i Ukraina zobowiązały się do określenia sposobów realizacji wspólnych priorytetów dwustronnych w celu sprostania obecnym i pojawiającym się wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa;
W ich zakres wchodzą zaangażowanie na rzecz wspólnych wartości demokratycznych, w tym praworządności i poszanowania praw człowieka, potwierdzenie niezachwianego poparcia Departamentu Obrony USA dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, a także potępienie rosyjskiej okupacji Krymu i agresji we wschodniej Ukrainie, określenie dalszych kroków współdziałania resortów w celu zwiększenia potencjału militarnego i gotowości Ukrainy do zachowania integralności terytorialnej kraju, postępu w kierunku interoperacyjności z NATO oraz promowania bezpieczeństwa regionalnego, potwierdzenie poparcia Departamentu Obrony USA dla prawa Ukrainy do kształtowania swojej przyszłej polityki zagranicznej, niezależnie od ingerencji z zewnątrz, w tym aspiracji Ukrainy do członkostwa w NATO.
Dwustronne stosunki obronne będą koncentrować się na dwustronnej współpracy w zakresie bezpieczeństwa i wsparcia USA dla Ukrainy w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji, w tym kompleksowemu programowi szkoleń i ćwiczeń.
USA będzie też wspierać Ukrainę w przeprowadzeniu reform w sektorze obronnym zgodnie z zasadami i standardami NATO.
USA i Ukraina zobowiązały się też do pogłębienia współpracy w regionie Morza Czarnego w celu zapewnienia swobody żeglugi oraz skutecznego przeciwdziałania zewnętrznym zagrożeniom i wyzwaniom.
Oba państwa zadeklarowały też wzmocnienie współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa, a także współdziałania agencji wywiadowczych w celu wspierania planowania wojskowego i operacji obronnych.
Opr. TB, https://www.c-span.org/, https://www.mil.gov.ua/
fot. https://www.mil.gov.ua/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!