Minister spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem spotkał się z azerskim odpowiednikiem Elmarem Mammadiarowem podczas jego wizyty w Polsce. Po rozmowie obu ministrów przedstawiciele stron kontynuowali obrady z udziałem delegacji, a następnie doszło do odsłonięcia pamiątkowej tablicy.
Spotkanie obu szefów MSZ miało miejsce w gmachu przy Al. Szucha. Podczas rozmowy minister Elmar Mammadiarow podkreślił prowadzenie procesu negocjacji w sprawie rozwiązania konfliktu między Armenią a Azerbejdżanem w Górskim Karabachu. Azerski dyplomata zaznaczył znaczenie rozwiązania konfliktu w oparciu o zasady prawa międzynarodowego i rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jednocześnie zasygnalizował kwestię wycofania oddziałów armeńskiej armii Haykakan Banak z terytorium Azerbejdżanu czyli Górskiego Karabachu. Mammadiarow podziękował Polsce za poparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności Azerbejdżanu. Azerski minister przekazał informacje na temat ważnych projektów energetycznych i infrastrukturalnych realizowanych z udziałem swego kraju. Mammadiarow zwrócił uwagę na znaczenie Południowego Korytarza Gazowego (South Gas Corridor) oraz współpracy z Polską w tej dziedzinie.
Następnie minister Czaputowicz ocenił stosunki między oboma krajami. Podkreślił, że Polska popiera współpracę Unii Europejskiej z krajami Partnerstwa Wschodniego i zainteresowanie Polski rozwojem współpracy energetycznej z Azerbejdżanem. Politycy omówili kwestie dalszych wzajemnych wizyt, zwiększenia obrotów handlowych i rozszerzenia ram prawnych współpracy.
„Konsultowałem dzisiaj ideę powołania być może w ramach państw Partnerstwa Wschodniego jakiegoś sekretariatu, który by utrzymywał stałe kontakty z Unią Europejską, być może prezydencji, by też miała bezpośredni kontakt z prezydencją Unii Europejskiej w celu przygotowywania odpowiednich programów” – relacjonował wczoraj polski szef MSZ po spotkaniu z azerskim odpowiednikiem.
W ramach wizyty w Polsce Mammadiarow uczestniczył w ceremonii odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej uznaniu w 1920 r. niepodległości Azerbejdżańskiej Republiki Demokratycznej przez Rzeczpospolitą Polską. W uroczystości wziął udział także minister Czaputowicz, który nawiązał do wkładu polskich emigrantów w życie społeczno-gospodarcze Azerbejdżanu w XIX i XX wieku, m. in. rozwój wydobycia ropy w Azerbejdżanie, czy architekturę stołecznego Baku.
Mammadiarow przemawiając podkreślił istnienie historycznych stosunków między Azerbejdżanem a Polską, dodając, że w wyniku badań azerskiej ambasady w Polsce zostały odnalezione dokumenty dotyczące stosunków między obu krajami. Polski minister spraw zagranicznych Stanisław Patek wysłał 13 lutego 1920 r. telegram do rządu Azerbejdżanu uznając de facto niepodległość Azerbejdżańskiej Republiki Demokratycznej przez Polskę. Jednak już w 1918 r. polski dyplomata Wacław Ostrowski został mianowany „Przedstawicielstwem Państwa Polskiego na Kaukazie”.
Należy dodać jeszcze nazwisko Tadeusza Tydelskiego (zastąpionego przez Wiktora Krypskiego) delegowanego przez Ostrowskiego z Tyflisu (obecnie Tbilisi) do Baku. Wspomniane przedstawicielstwo było określane nieoficjalnie konsulatem, jednak nie figurowało w ówczesnym wykazie placówek konsularnych MSZ. Sam Ostrowski rozmawiał w końcu grudnia 1919 r. na temat podjęcia stosunków dyplomatycznych z reprezentantami rządu Azerbejdżanu. Wówczas ustalił, że ,,[…] stosunek Azerbejdżanu z Polską powinien być jak najbardziej ścisły. Pożądaną jest łączność wszystkich okrążających Rosję państw, aby stworzyć pewnego rodzaju blok ku wzajemnemu wspomaganiu się w razie zagrożenia, którego z danych państw. […] Rząd azerbejdżański pragnie wysłać w najbliższym czasie do Polski delegację, aby wejść w bezpośredni kontakt i dojść do konkretnych wzajemnych postanowień ”. Relacje polityczne Polski z Zakaukaziem miały pomóc rozwoju wzajemnych stosunków przemysłowo-handlowych.
Feliks Koperski
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!