Minął niespełna tydzień od powrotu Łukaszenki z Rzymu, a katolicka społeczność Białorusi już może cieszyć się informacja podaną przez Konferencję Episkopatu Białorusi. Po latach starań o zgodę władz na rejestrację, a później o udostępnienie miejsca pod budowę Wyższej Akademii Teologicznej im. św. Jana Pawła II, wreszcie zapadła decyzja. Pierwsza wyższa uczelnia katolicka na Białorusi, gdzie będą mogli studiować duchowni i świeccy powstanie w Mińsku.
Jak powiedział portalowi catholic.by sekretarz prasowy Konferencji Episkopatu Białorusi ksiądz Jurij Sańko, siedziba uczelni zostanie zbudowana w miejscu prestiżowym, obok Biblioteki Narodowej u zbiegu Prospektu Niepodległości i ulicy Filimonowa, za centrum handlowym „Aleksandrow pasaż”.
– Pracujemy w dobrym kierunku, i mam nadzieję, że wkrótce rozpocznie się projektowanie budynków. Planuje się, że Akademia nie będzie tylko placówką oświatową dla osób świeckich, ale także będzie tam seminarium – powiedział Jurij Sańko.
Oprócz fakultetów teologicznych mogą być, na przykład, wydziały języków obcych i coś „związane z mediami” – powiedział sekretarz episkopatu.
Pytany o finansowanie uczelni Sańko powiedział, że tak duża inwestycja musi być dziełem całej Białorusi;
– Akademia będzie nie tylko dla Mińska ale dla całej Białorusi. Szukamy wsparcia tutaj na miesjscu i tam, gdzie jest to możliwe – dodał.
Przypomnijmy, pierwsza informacja o tym, że na Białorusi powstanie Akademia Teologiczna im św. Jana Pawła II pojawiła się jesienią 2014 rok. Od początku planowano, że będzie to ośrodek przygotowujący księży do działalności religijnej na Białorusi i świeckich specjalistów teologów. Podstawowymi przedmiotami uczelni będą: teologia, biblistyka, prawo kanoniczne, historia, liturgia, katecheza, filozofia, etyka, religia, komunikacja społeczna, nauczanie socjalne, języki obce i inne przedmioty, zgodne z normami Kościoła rzymskokatolickiego.
Akademia została zarejestrowana w lutym 2015 roku, ale ponad rok władze nie śpieszyły się z wyznaczeniem miejsca pod budowę. Wcześniej, trzykrotnie zabiegano o rejestrację placówki, zawsze bezskutecznie.
Wszystko zmieniło się po powrocie Aleksandra Łukaszenki z Watykanu, gdzie przebywał z oficjalną wizytą w dniach 20-21 maja br. Prezydent Białorusi został przyjęty przez Papieża Franciszka, rozmawiali przez 20 minut w cztery oczy, rozmawiał również z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietrem Parolinem oraz z szefem papieskiej dyplomacji abp Paulem Gallagherem.
Kościół na Białorusi jest bardzo zainteresowany dalszym rozwojem oficjalnych stosunków Mińska i Watykanu. Przewodniczący episkopatu Białorusi, abp Tadeusz Kondrusiewicz powiedział w audycji Radia Watykańskiego, że „kiedy ludzie się spotykają, zawsze jest nadzieja na dynamiczny rozwój współpracy, a do załatwienia jest bardzo dużo spraw… ”. Abp Kondrusiewicz wyraził nadzieję, że „wizyta prezydenta przybliży ten moment, gdy następca św. Piotra stanie na ziemi białoruskiej”.
Dzisiaj Kościół na Białorusi posiada cztery placówki kształcące duchownych; międzydiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne im. św Tomasza z Akwinu w Pińsku, Wyższe Seminarium Duchowne w Grodnie, Miński Teologiczny college im. Sw. Jana Chrzciciela i Katechetyczny college im. Zygmunta Łozińskiego w Baranowiczach.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!