Prezydent RP rozpoczął wczoraj trzydniową wizytę na Litwę. Czwartkowe popołudnie i wieczór upłynęły na spotkaniach z tamtejszymi Polakami. Wybór daty nie jest przypadkowy: Andrzej Duda przybywa na stulecie odrodzenia Litwy.
Lokator Pałacu Namiestnikowskiego nie jest jedyną głową państwa, która przybywa do Wilna na zaproszenie litewskiej prezydent Dalii Grybauskaite. Zjawić ma się również m.in. Frank-Walter Steinmeier.
Po oficjalnym powitaniu na płycie wileńskiego lotniska, Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udali się na spotkanie z rodakami, które miało miejsce w Domu Kultury Polskiej przy ul. Naugarduko 76. Całą uroczystość można zobaczyć w materiale filmowym, vide poniżej:
Po uroczystym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego zgromadzonych gości przywitała gospodarz miejsca – ambasador Polski w Wilnie, Urszula Doroszewska. Następnie odbyło się wręczenie odznaczeń państwowych, przyznanych przez prezydenta RP. I tak oto, postanowieniem Andrzeja Dudy dekorowani zostali
„za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiej mniejszości narodowej na Litwie, za kultywowanie polskich tradycji i zachowanie dziedzictwa narodowego
KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Adam BŁASZKIEWICZ
KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ:
Lilia KIEJZIK
Alicja KLIMASZEWSKA
Irena LITWINOWICZ
Artur LUDKOWSKI
Maria REKŚĆ
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ:
Alwida BAJOR
Hanna BALSIENĖ
Ks. Tadeusz JASIŃSKI
Józef LEJSZA
Edyta MAKSYMOWICZ
Regina MARKIEWICZ
Krystyna RUTKOWSKA
Józef SZOSTAKOWSKI
ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Mirosław DAWLEWICZ
Henryka SOKOŁOWSKA
Józef SZUSZKIEWICZ
Grażyna ZABOROWSKA”
Po wręczeniu odznaczeń Andrzej Duda wygłosił przemówienie – naszym zdaniem bardzo wyważone. Poniżej prezentujemy pełną treść wystąpienia, cytując je za oficjalną stroną internetową głowy państwa:
Szanowni Państwo Ministrowie,
Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie,
Szanowna Pani Ambasador,
Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,
Drodzy Rodacy!
Bardzo dziękuję za tę możliwość spotkania tu, w Wilnie, zaraz po przybyciu – spotkania w Domu Kultury Polskiej z moimi rodakami, których ojczyzną jest Litwa. Tak jak Pani Ambasador powiedziała, Państwo są u siebie – tu się urodziliście, tu żyjecie i tu jesteście Polakami, obywatelami Litwy. Bardzo dziękuję za to właśnie w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej.
Gratuluję wszystkim tym, którzy przed chwilą otrzymali odznaczenia państwowe. Każdy z nich usłyszał ode mnie, że w imieniu Rzeczypospolitej dziękuję za tę działalność dla Polaków i dla polskości, którą Państwo tutaj prowadzą. Chciałbym, żeby wszyscy Państwo ode mnie jako Prezydenta Rzeczypospolitej to podziękowanie za bycie tutaj, za działanie, za pracę i służbę dla Polaków, dla polskości – przyjęli. To jedno.
A drugie: chciałem Wam również jako Prezydent Rzeczypospolitej podziękować, że jesteście dobrymi, lojalnymi obywatelami państwa litewskiego, chociaż macie polskie pochodzenie. Bo w ten sposób dajecie świadectwo o nas jako Polakach – że jesteśmy ludźmi pracowitymi, rzetelnymi, uczciwymi, którzy szanują bliźnich i kraj, w którym żyją. Jestem Państwu za to jako Prezydent Polski także wdzięczny, bo poprzez Państwa jest tutaj budowany także wizerunek Polski – dobry wizerunek naszego kraju, kraju Waszych ojców. Również i za to bardzo Wam dziękuję.
Szanowni Państwo, przybyłem tu w bardzo ważnym momencie, w bardzo ważnym roku – niezwykle ważnym dla Litwy, ale także i niezwykle ważnym dla Polski. 100-lecie odrodzenia państwa litewskiego, ale także i 100-lecie odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą w 1918 roku. My nasze główne obchody będziemy mieli oczywiście w listopadzie, wtedy gdy to odzyskanie niepodległości przez Polskę nastąpiło.
Ale gdy Państwo nie tak dawno, 5 grudnia, obchodzili 150. rocznicę urodzin wilniaka, marsz. Józefa Piłsudskiego – obchodziliście ją tutaj, na Litwie, w Wilnie – my inaugurowaliśmy nasze obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. I robiliśmy to dokładnie 5 grudnia, właśnie dlatego, że była to 150. rocznica urodzin tego wielkiego Polaka ‒ jednego z ojców naszej niepodległości, a jednocześnie wilniaka, który tutaj zostawił swoje serce.
Chciałbym, by Państwo byli także z nami tego 11 listopada, gdy będziemy obchodzili stulecie odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą. Gdyby była delegacja Polaków z Wileńszczyzny, którzy przyjechaliby świętować razem z nami w Warszawie czy w innych miejscach Polski – bo na pewno wszędzie będziemy świętowali – będę Państwu za to jako Prezydent bardzo wdzięczny. Żebyśmy dali świadectwo, że jesteśmy jedną wielką polską rodziną, chociaż rozsianą w wielu miejscach na świecie. Mam nadzieję, że taka wyprawa do Polski ‒ do Warszawy, może do innego miasta ‒ będzie czymś, co Państwo sobie zaplanują i że będziecie mogli w tym ważnym momencie nas odwiedzić.
Dziś jestem tutaj z jednej strony po to, by świętować ‒ razem z Wami, razem z obywatelami Litwy, razem z litewskimi władzami ‒ odrodzenie się państwowości litewskiej 100 lat temu. Ale jestem także po to, by spotkać się z Państwem i powiedzieć: dziękuję. Dziękuję za polskość, za to, że jesteście razem. Cieszę się ogromnie, że możecie się spotykać w tym miejscu – że państwo polskie nie tak dawno ufundowało ten dom, ale z Waszej inicjatywy podjętej wspólnie z nieżyjącym już panem marszałkiem Andrzejem Stelmachowskim. Że jest to miejsce, w którym spotykają się i działają polskie organizacje. Miejsce, które skupia polską wspólnotę i w którym polskość może się spokojnie rozwijać.
Wiem, że nie jest tak, że Państwo nie mają problemów. Wiem, że są kwestie związane z nauczaniem języka polskiego, związane z językiem polskim na maturze ‒ są problemy. O tych problemach, które Państwa dotykają, będę rozmawiał z panią prezydent Dalią Grybauskaitė. Będziemy starali się powoli – mam nadzieję – te problemy pokonać, wspólnie uzgadniając metody rozwiązania kwestii, które gdzieś tam budzą spory czy wątpliwości.
Ale proszę Państwa, byśmy zachowali spokój, byśmy to robili w dobrym dialogu. Wydaje mi się, że relacje polsko-litewskie ‒ te na poziomie politycznym ‒ kształtują się w tej chwili w dobrym kierunku. I bardzo liczę na to, że te dobre relacje przełożą się również na poprawiającą się Państwa sytuację jako Polaków żyjących tutaj, na Litwie. Mogą Państwo być pewni, że o tych ważnych sprawach, które mam skrzętnie wynotowane, będę z Panią Prezydent rozmawiał. Mam oficjalne spotkania z Panią Prezydent w sobotę – będziemy mieli rozmowę i w cztery oczy, i rozmowy plenarne – i na pewno te kwestie zostaną poruszone.
Ale dzisiaj jestem po to, żeby obok tego zapewnienia złożyć Państwu podziękowanie za to, że trwacie w polskości. Dziękuję nauczycielom, którzy uczą języka polskiego. Dziękuję filologom, dziękuję wszystkim tym, którzy kształcą tutaj nauczycieli, by potem mogli oni uczyć po polsku. Dziękuję wszystkim tym, którzy dbają o polskie szkoły, o polskość i polską kulturę. Jestem Państwu za to ogromnie zobowiązany – za to, że cały czas jesteście Polakami i dbacie, by Wasze dzieci nie zapomniały o polskości, by znały język, polską historię, kulturę, literaturę, poezję. Dziękuję za to ogromnie – przede wszystkim nauczycielom i pedagogom, ale także i rodzicom, którzy dbają, by ich dzieci wychowały się w naszej polskiej tradycji. Bardzo Państwu za to dziękuję.
Moja żona spotka się z młodzieżą w szkole, z nauczycielami – mam nadzieję, że będzie mogła mi bezpośrednio przekazać, jakie tematy były poruszane, co jest problemem, o którym może nie wiem. I że ja będę mógł z kolei przełożyć to na praktyczne działania, które – mam nadzieję – przyniosą Państwu dobre owoce.
Jeszcze raz z całego serca dziękuję. Życzę Państwu w roku stulecia odrodzenia się państwowości litewskiej i odzyskania niepodległości przez Polskę wszystkiego dobrego i wszelkiego powodzenia – i w sprawach zawodowych, i w sprawach domowych, rodzinnych.
Wszystkiego dobrego i szczęść Boże!
Dzisiaj, 16 lutego Andrzej Duda ma w planach spotkanie z przedstawicielami polskiego biznesu na Litwie, następnie odbędzie się ceremonia oficjalnego powitania polskiej głowy państwa przez prezydent Dalię Grybauskaitę. W samo południe pierwszy obywatel RP weźmie udział w centralnych uroczystościach 100-rocznicy odbudowania przez Litwę państwowości.
Następnie przewidziane jest rendez-vous Andrzeja Dudy z jego niemieckim odpowiednikiem (ok. godz. 16:35), a następnie udział polskiej pary prezydenckiej w uroczystym koncercie, również związanym ze 100-leciem odrodzonej Litwy. O programie głowy państwa na sobotę poinformujemy Państwa jutro. Jest on zresztą dostępny tutaj.
Kresy24.pl / Prezydent.pl
3 komentarzy
Jarema
16 lutego 2018 o 11:44Bardzo słabe przemówienie. Puste frazesy o polskości Piłsudskim, odznaczenia i … to co dla mie wybija z tego przemówienia to podziękowania, za to, że Polacy z Litwy są dobrymi jej obywatelami Litwy oraz a jakże kolejna obietnica rozmów z polonofobką – prezydent Litwy.
PDA staje się chyba, gdy chodzi o politykę wschodnią specjalistą od prowadzenia rozmów, które niczego nie zmieniają. Pierwszą taką były rozmowy … a jakże ostatniej szansy z prezydentem Poroszenko w grudniu 2017.
Ostatnio mamy wiele, bardzo dużo pozytywnych zmian w polskiej polityce zagranicznej, które są także zasługa PAD, ale w pewnych obszarach niestety zmian nie widać – dalej Polacy za Bugiem są przez polskich polityków traktowani, jak Polacy drugiej kategorii.
Ja rozumiem, że PAD nie może zagwarantować Polakom, że nie będą prześladowani przez szowinistyczny rząd i prezydenta Litwy, ale chyba może powiedzieć jasno w dyplomatycznym tonie, że zachowania Litwy naruszają umowy międzynarodowe i standardy ochrony praw człowieka. Słowem czekamy i wzywamy do zmian.
Kordian
16 lutego 2018 o 22:37To by były dopiero puste i nadęte frazesy. Pokazówka nic by nie dała a tylko zraziła Litwinów i usztywniła ich stanowisko. Oj Jarema ,nie myślisz.
tak
19 lutego 2018 o 13:06Wstępem do wizyty było spotkanie w Warszawie w przeddzień wyjazdu na Litwę, prezydenta Dudy z Waldemarem Tomaszewskim, przedstawicielem i liderem Polaków znad Wilii.
To było zapoznanie z sytuacją panującą na Litwie i z katalogiem spraw i problemów.
Od lietuvisóv Duda by się prawdy nie dowiedział. Ani od ambasador RP w Wilnie (od niedawna to niejaka Doroszewska, niestety pani zupełnie bez osobowości) ani od ministrów Dziedziczaka czy Szczerskiego – zdeklarowanych giedroyciowców, ani tym bardziej od pseudo doradców w rodzaju Żuravskiego/Gajewskiego.