Po dwóch nieudanych próbach Litewskie Muzeum Narodowe ogłosiło trzeci z kolei konkurs na upamiętnienie powstańców styczniowych, których szczątki znalezione zostały na Górze Zamkowej, informuje portal wilnoteka.lt. Pomnik lub kompozycja artystyczna miałyby stanąć na szczycie Góry Zamkowej (pomnik lub elementy kompozycji miałyby być wówczas płaskie) albo na jej zboczu.
Jak informuje muzeum, pierwsze dwa konkursy – rozpisane w latach 2020 i 2021 – nie doszły do skutku.
Za pierwszym razem nie wpłynęła żadna propozycja, za drugim – nie wyłoniono zwycięzcy, ponieważ trzy z pięciu propozycji nie spełniły warunków konkursu, a dwie pozostałe nie zgromadziły wymaganej liczby punktów komisji konkursowej. Jak argumentowali jej członkowie, ocenianym rozwiązaniom architektonicznym zabrakło argumentacji i uzasadnienia.
Zgodnie z jego warunkami, architektoniczne/rzeźbiarskie elementy upamiętnienia idei wolności powinny być harmonijne z Górą Zamkową.
Pomnik lub kompozycja artystyczna upamiętniająca powstańców miałyby stanąć na szczycie Góry Zamkowej (pomnik lub elementy kompozycji niemiałyby być wówczas płaskie) albo na jej zboczu.
Wg planów, pomnik stanie w 2022 roku. Na realizację tego zamierzenia przeznaczono 150 tys. euro.
Przypomnijmy, w latach 2017-2018 w trakcie prac remontowych osuwającego się wówczas wzgórza na Górze Zamkowej w Wilnie znaleziono szczątki 20 z 21 straconych w latach 1863-1864 na pl. Łukiskim w Wilnie powstańców styczniowych i przywódców tego zrywu powstańczego – gen. Zygmunta Sierakowskiego i Konstantego Kalinowskiego.
22 listopada 2019 r. odbył się uroczysty państwowy pogrzeb bohaterów z udziałem prezydentów i premierów Polski i Litwy oraz wicepremiera Białorusi.
W centralnej kaplicy na wileńskiej Rossie, nazywanej odtąd kaplicą Powstańców Styczniowych, spoczęli przywódcy zrywu narodowowyzwoleńczego gen. Z. Sierakowski i K. Kalinowski, jak również: Bolesław Kołyszko, ks. Rajmund Ziemacki, Julian Leśniewski, Albert Laskowicz, Józef Jabłoński, Aleksander i Józef Rewkowscy, Karol Sipowicz, Jan Bieńkowski, Jan Marczewski, Edward Czapliński, Mieczysław Dormanowski, Ignacy Zdanowicz, Tytus Dalewski, Henryk Makowiecki, Władysław Nikolai, Kazimierz Syczuk i Jakub Czechan.
Szczątków ks. Stanisława Iszory dotychczas nie odnaleziono.
ba za wilnoteka.lt/bns.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!