Latem przyszłego roku przy ulicy Kauno w Wilnie stanie pomnik Johna Lennona. Ma to być metalowa rzeźba – metafora. Na budowę pomnika słynnego muzyka-pacyfisty zostanie ogłoszona zbiórka pieniężna.
John Lennon – brytyjski muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów, jeden z Beatlesów, 8 grudnia 1980 roku został postrzelony na nowojorskiej ulicy, w bramie swojego domu „Dakota”. Miał 40 lat.
Od 1971 wraz z żoną Ono mieszkał na stałe w Stanach Zjednoczonych. To w tym czasie zaczął coraz bardziej angażować się w politykę, a piosenki poświęcać konkretnym kwestiom politycznym. Wiele z nich było nawoływaniem do wychodzenia na ulice. Lennon z Ono zaangażowali się w liczne kampanie polityczne – m.in. na rzecz praw Indian, czy w protesty przeciwko uwięzieniu radykalnych działaczy politycznych. Wiele osób zarzucało jednak Lennonowi hipokryzję, jako przykład podając choćby piosenkę Imagine, w której nawoływał do odrzucenia własności prywatnej, podczas gdy sam był jednym z lepiej zarabiających gwiazdorów i znanym miłośnikiem zakupów. „Wyobraź sobie, że nie ma własności / ciekawe czy potrafisz? / Nie ma chciwości oraz głodu, / a wszyscy są sobie braćmi. / Wyobraź sobie, że wszyscy ludzie dzielą ze sobą świat…” – śpiewał w niej Lennon. (Imagine, tłum. T. Beksiński). Piosenka Imagine jest uznawana za niepisany hymn pacyfistów i jest śpiewana na demonstracjach antywojennych. Została też odtworzona na zakończeniu Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku.
Polityczna działalność Lennona spowodowała, że FBI – jak później ujawniono – dysponowało grubą teczką mu poświęconą. Zamierzano go nawet deportować ze Stanów, ale deportacja nie doszła do skutku po interwencjach amerykańskich osobistości, m.in. takich jak Kurt Vonnegut, Leonard Bernstein, Allen Ginsberg.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!