29 września 2023 r. przypada 200. rocznica urodzin Władysława Syrokomli. Z tej okazji Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie zaprasza do wzięcia udziału w akcji „Wileńszczyzna czyta Syrokomlę” i zachęca w tym dniu do czytania utworów Poety.
Szczególne zaproszenie skierowane jest do polskich szkół na Wileńszczyźnie. Po imprezie organizatorzy proszą o przysłanie 2-3 zdjęć na adres ra*****@si********.lt z krótkim opisem, kto czytał (klasa, szkoła) i jakie utwory. Wysłanie zdjęć do Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie jest zgodą na ich opublikowanie na szkolnej stronie internetowej oraz w innych mediach społecznościowych. Szkoła, która weźmie udział w akcji i przyśle zdjęcia z krótką informacją o czytaniu, otrzyma „Dyplom uznania” od organizatorów.
https://youtube.com/clip/UgkxdMeLrLrSAs1XwAsOT-X5uvoy88wDnwux?si=yNxuUnbYFa2clB1t
Władysław Syrokomla, a właściwie Ludwik Władysław Franciszek Kondratowicz herbu Syrokomla, urodził się 29 września 1823 roku w Smolgowie na Białorusi, a zmarł 15 września 1862 roku w Wilnie. Wybitny poeta i tłumacz epoki romantyzmu, nazywany często lirnikiem wioskowym, autor ironicznych wierszy stylizowanych na XVIII-wieczną sielankę oraz przyśpiewek ludowych, pochowany został na Cmentarzu na Rossie w Wilnie.
Muzeum Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie funkcjonuje w dworku zlokalizowanym we wsi położonej na południowy wschód od Wilna (14 km), przy starej szosie Wilno–Mińsk. Zachował się tam XIX-wieczny drewniany budynek, w którym w 1853 roku, po stracie trojga dzieci, zamieszkał Władysław Syrokomla z żoną Pauliną z Mitraszewskich Kondratowiczową.
W okresie lat 1919–1969 w dworku mieściła się szkoła, która do wybuchu II wojny światowej nosiła ona imię Syrokomli. Od 1969 roku w lewym skrzydle budynku funkcjonowała biblioteka, zaś w prawym, gdzie pierwotnie znajdował się gabinet poety, w ramach obchodów 150. rocznicy urodzin Władysława Syrokomli w 1975 roku uruchomiono muzeum. Można w nim obejrzeć osobiste rzeczy poety, meble, książki, z których korzystał.
W 2011 roku dokonano przebudowy gmachu, a przy muzeum powstało pierwsze na Wileńszczyźnie Centrum Informacji Turystycznej.
RTR
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!