Witold Hulewicz – polski poeta, krytyk literacki, tłumacz i wydawca, pierwszy kierownik programowy uruchomionej w 1927 r. Rozgłośni Wileńskiej Polskiego Radia. Na Uniwersytecie Wileńskim rozpoczęła się 22 października Międzynarodowa Konferencja Naukowa, poświęcona jego życiu i działalności.
Urodził się 26 listopada 1895 r. w Kościankach koło Poznania. W młodym wieku został wcielony do armii niemieckiej. Podczas I wojny światowej walczył na froncie francuskim. Po powrocie do Poznania wstąpił w szeregi powstańców wielkopolskich. Wkrótce potem zawiesił w szafie mundur kapitana Wojska Polskiego, rozpoczął studia humanistyczne i zajął się działalnością literacką. Był współzałożycielem Związku Literatów w Poznaniu, próbował też działalności wydawniczej w Warszawie. Jesienią 1924 r. przeniósł się do Wilna.
W Wilnie prowadził bardzo aktywną i wszechstronną działalność, był współzałożycielem Rady Wileńskich Zrzeszeń Artystycznych i organizatorem wielu imprez kulturalnych. Nie zaniedbywał też warsztatu twórczego. Był redaktorem „Tygodnika Wileńskiego”, kierownikiem literackim Teatru Reduta, autorem kilku zbiorów poezji, powieści i licznych przekładów. W 1927 r. Witold Hulewicz został kierownikiem programowym organizującej się właśnie w Wilnie rozgłośni regionalnej Polskiego Radia.
Radio, jako nowy środek wyrazu artystycznego zafascynowało Hulewicza. Twórca pierwszego oryginalnego słuchowiska „Pogrzeb Kiejstuta” szybko stał się najwybitniejszym w Polsce reżyserem i teoretykiem teatru radiowego.
Po ostrym konflikcie ze Stanisławem Catem-Mackiewiczem przeniósł się do Warszawy, gdzie w latach 1935-1939 kierował Działem Literackim Polskiego Radia. Po wybuchu II wojny światowej, nie uciekł z kraju, lecz kierował pracą podziemnego pisma „Polska Żyje”. We wrześniu 1940 r. został aresztowany przez hitlerowców. Dni subtelnego tłumacza literatury niemieckiej dopełniły się 12 czerwca 1940 r. przed hitlerowskim plutonem egzekucyjnym w Palmirach. W 1946 r. Polski Czerwony Krzyż ekshumował ofiary upiornego lasu. Zwłoki Witolda Hulewicza zidentyfikowano na podstawie medalika z Matką Boską Ostrobramską, kwitu z paczki pisanego ręką matki i zapalniczki kupionej w czasie służbowego wyjazdu na olimpiadę w Berlinie.
Podczas dwudniowej konferencji „Pasaże Witolda Hulewicza” będzie omawiany wileński etap działalności Witolda Hulewicza, obejmujący pracę w rozgłośni radiowej, Środy Literackie, publicystykę na łamach prasy wileńskiej, jego kontakty z Rainerem Maria Rilkem, Emilem Zegadłowiczem i Ferdynandem Ruszczycem. Organizatorami konferencji są Katedra Teorii Literatury Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Centrum Polonistyczne Uniwersytetu Wileńskiego. W obradach uczestniczą i odczyty wygłoszą m.in.: prof. dr hab. Tadeusz Bujnicki (Uniwersytet Jagielloński), dr hab. Jagoda Hernik Spalińska (Instytut Sztuki PAN w Warszawie), prof. dr hab. Józef Poklewski(Uniwersytet Mikołaja Kopernika), prof. Dominique Porębska-Quasnik (CNU Paryż), dr hab. prof. Andrzej Hejmej (Uniwersytet Jagielloński), prof. dr hab. Algis Kalėda (Uniwersytet Wileński).
Kresy24.pl/Wilnoteka.lt na podstawie: filpol.flf.vu.lt, polskieradio.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!