Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku pozyskało wyjątkowy eksponat – zdjęcie nastoletniego obrońcy Grodna Tadeusza Jasińskiego. Jak podkreślają władze muzeum, dzięki fotografii grodzieński bohater „odzyskał wizerunek”. Zdjęcie znajdzie się na wystawie stałej.
Piętnastoletni obrońca Grodna: Tadzio Jasiński, który zginął tragicznie – przywiązany do sowieckiego czołgu. Niektórzy do dziś wątpią w prawdziwość tej historii, ale historycy i miłośnicy dawnych dziejów nie pozostawiają wątpliwości. Po ponad osiemdziesięciu latach – odnaleźli zdjęcia chłopca, relacjonuje TVP Białystok.
Losy Tadeusza Jasińskiego, który stał się symbolem cywilnej obrony Kresów przed inwazją sowiecką, znane były dotąd tylko ze wspomnień Grażyny Lipińskiej polskiej żołnierki.
Jak powiedział dr Marcin Zwolski z Muzeum Pamięci Sybiru – W momencie zagrożenia ojczyzny ten chłopak nie miał żadnych wątpliwości, chwycił za butelkę z benzyną i ruszył w samobójczym ataku na czołgi sowieckie. Został przywiązany do sowieckiego czołgu i zginął od kul polskich od kul tych, którzy bronili się przed najazdem sowieckim. Został wykorzystany w charakterze żywej tarczy.
Ale fakt istnienia chłopca o takim imieniu i nazwisku był nieraz podawany w wątpliwość.
– Potwierdzamy, że ta postać istniała, ale co jest istotnie ważne, pokazujemy jak ta postać wyglądała, czyli po ponad 80 latach jesteśmy w stanie zobaczyć, jak ten chłopak, przywiązany do sowieckiego czołgu, który atakował Grodno wyglądał – dodaje prof. Wojciech Śleszyński – dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.
Udało się to dzięki Stowarzyszeniu „Grupa Wschód”, które po kilkunastu latach wznowiło poszukiwania pamiątek po Tadeuszu Jasińskim i jego mamie. Zofia Jasińska przyjechała po wojnie do Białegostoku jako repatriantka i tu zmarła w 1982 roku.
To zmobilizowało do ponownego zainteresowania się sprawą, do odnalezienia portretu, zdjęć i pamiątek. Kilka miesięcy zajęło weryfikowanie znaleziska i prawdy historycznej. Teraz historia Tadeusza Jasińskiego wpisze się w ekspozycję Muzeum Pamięci Sybiru.
Źródło: Obiektyw TVP3 Białystok
5 komentarzy
Borys
23 czerwca 2021 o 12:34Dajcie spokój Sowietom. To przecież było w ramach ich „odpowiedzialności i dbania o bezpieczeństwo bezpośrednich sąsiadów”. Poza tym to stara historia i nie mieści się w obecnej polityce historycznej Rosji więc z pewnością jest nieprawdziwa.
ego
27 czerwca 2021 o 20:01Piękne zwieńczenie
pol
28 czerwca 2021 o 10:58Moim zdaniem skoro jest prawdziwy wizerunek to zebrac kase i postawić mu pomnik !
józef III
6 grudnia 2022 o 17:06Jak odzyskamy dom ZPB w Grodnie, powstanie tam tablica pamiątkowa.
Wieslaw
26 marca 2023 o 17:43Gdyby nie bylo takich ludzi jak ten chlopiec, w Polsce uczyli bysmy sie rosyjskiego przymusowo do dzisiaj.