Argumenty białoruskich władz o niedostosowaniu infrastruktury na przejściach drogowych do wprowadzenia Małego Ruchu Granicznego z Polską, niedługo przestaną być zasadne. Oto Ministerstwo Rozwoju poinformowało o planach inwestycyjnych dotyczących przejść granicznych.
Wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak przewodniczył posiedzeniu Komitetu Monitorującego program Polska-Białoruś-Ukraina, które odbyło się 7 grudnia we Lwowie w zabytkowym gmachu tamtejszej opery. Przedstawiciele polsko-białorusko-ukraińskiego komitetu wybrali 31 projektów na łączna kwotę równą blisko 56 mln euro: 18 z nich w ramach celu tematycznego Dostępność (35,5 mln euro dofinansowania), 13 projektów w ramach celu tematycznego Granice (20,3 mln euro dofinansowania).
„Dzięki podjętym dziś decyzjom aktywnie wspieramy ułatwienie komunikacji pomiędzy Polską, Białorusią i Ukrainą. Wybraliśmy projekty, dzięki którym poprawi się jakość 220 km dróg a 15 przejść granicznych będzie lepiej wyposażone. Dzięki temu mieszkańcy obszarów przygranicznych będą mogli szybciej się przemieszczać i sprawniej przekraczać przejścia graniczne, a zaoszczędzony w ten sposób czas będą mogli przeznaczyć na rozwój i współpracę” – podkreslił wiceminister Hamryszczak.
I tak przebudowane zostaną pawilony kontroli celno-paszportowej na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy Białostockiej. Ogólnie – w tym miejscu – zaplanowano poprawienie systemu przepustowości oraz kontroli, czyli zniwelowana zostanie największa bolączka, a przy okazji wymówka białoruskiego Komitetu Kontroli Granicznej, który od lat zasłania się niedostateczną infrastrukturą na przejściach granicznych jako argument nie wprowadzenia MRG z Polską.
Zmodernizowany ma być też regionalny system infrastruktury drogowej w gminie Czeremcha oraz w Wysokiem Mazowieckiem. Przebudowane zostaną również drogi na terenie gminy Nowy Dwór.
Kresy24.pl/mr.gov.pl/AB
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!