Wielka Brytania wpisała na listę osób i podmiotów objętych sankcjami bliskich współpracowników rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza. Abramowicz wciąż jest właścicielem klubu piłkarskiego Chelsea Londyn, mimo że już na poczatku agresji rosyjskiej na Ukrainę chciał go sprzedać. Dotychczas do tego nie doszło, nie wiadomo czy nie chciał, czy nie znalazł odpowiedniej oferty albo nie znalazł możliwości obejścia sankcji przy sprzedaży. Sam klub już ma częściowo zamrożone konta.
I tak, na liście sankcji znaleźli się dyrektor Chelsea Eugene Tenennaum oraz doradca biznesowy Abramowicza David Davidovich.
Rząd brytyjski zamroził warte około 10 miliardów dolarów aktywa powiązane z tymi dwoma mężcyznami. Jest to największe jednorazowe zamrożenie przez brytyjski rząd w historii.
Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss podkreśliła, że krok ten jest skierowany przeciwko „maszynie wojennej” Putina i ludziom związanym z Kremlem. Zapowiedziała dalsze sankcje aż Putin przegra na Ukrainie.
Davidovicha objęto też zakazem przebywania na terenie Wielkie Brytanii.
Abramowicz został już obłożony sankcjami UE i Wielkiej Brytanii. Ciągle zaprzecza, że ma bliskie relacje z Putinem.
24 lutego, w dzień rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Tenenbaum formalnie przejął pełną kontrolę na funduszem inwestycyjnym Ervington Investments Limited, który był instrumentem do inwestycji Abramowicza przez ostatnie 8 lat. Fundusz zainwestował w co najmniej 8 firm, w tym rosyjskie aplikacje Yandex (odpowiednik Google) i aplikację podróżną Via.
Tenenbaum ujawnił też Reutersowi w marcu, że jego firma nabyła Ervington w zgodzie z wszystkimi przepisami prawa i regulacjami.
Gdy Londyn nałożył sankcje na Abramowicza, oświadczył że ten był bliskim współpracownikiem Putina przez dekady. Niedługo przed wojną Abramowicz pozwał brytyjską dziennikarkę oraz jej wydawnictwo za to, że napisała, że nabycie Chelsea odbyło się w porozumieniu z Putinem. Ostatecznie sprawa skończyła się ugodą korzystną dla Abramowicza – w kolejnym wydaniu książki mają być wprowadzone zmiany. Po rozpoczęciu inwazji, wprowadzeniu sankcji i oświadczeniach władz brytyjskich na temat Abramowicza cała sprawa jawi się w innym świetle.
Abramowicz zawarł ugodę z brytyjską dziennikarką, która pisała o jego interesach
W marciu władze głównej ligi angielskiej, Premier League, podjęły decyzję o dyskwalifikacji Romana Abramowicza. W wyniku tego klub ten nie może podpisywać nowych kontraktów, odnawiać starych, sprzedawać biletów na mecze, ma ściśle wyznaczony limit wydatków na podróże na mecze wyjazdowe.
Oprac. MaH, rferl.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!