Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Wielkiej Brytanii, Stephen Lovegrove, ostrzegł przed rosnącym ryzykiem konfrontacji nuklearnej z Rosją i Chinami w związku z „zerwaniem kanałów komunikacyjnych typu backdoor”, które pomogły utrzymać pokój podczas zimnej wojny.
Przemawiając w środę w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) w Waszyngtonie, Lovegrove powiedział, że dialog zostal zerwany w czasie, gdy istniał nie tylko „szerszy zakres” ryzyk strategicznych, ale także więcej „ścieżek do eskalacji” w wyniku postępu w nauce i technologii, proliferacja broni i rosnąca rywalizacja w obszarach takich jak przestrzeń kosmiczna.
Jego zdaniem, pogorszenie komunikacji z Chinami i Rosją stwarza większe ryzyko „szybkiej eskalacji w strategiczny konflikt”.
„Dwa monolityczne bloki ZSRR (Związek Radziecki) i NATO z czasów zimnej wojny – choć nie bez niepokojących wstrząsów – były w stanie osiągnąć wspólne rozumienie doktryny, którego dziś brakuje” – powiedział Lovegrove.
Jak zauważył, doktryna ta jest nieprzejrzysta w Moskwie i Pekinie, nie wspominając Pjongjang lub Teheran.
„Podczas zimnej wojny skorzystaliśmy z szeregu negocjacji i dialogów, które poprawiły nasze zrozumienie sowieckiej doktryny i zdolności i vice versa. Dało nam to zarówno wyższy poziom pewności, że nie dopuścimy do wojny nuklearnej”, dodał doradca ds. bezpieczeństwo narodowego.
„Dzisiaj nie jesteśmy na tej samej stopie z innymi, którzy mogą nam zagrozić w przyszłości, zwłaszcza z Chinami. Tutaj Wielka Brytania zdecydowanie popiera proponowane przez prezydenta Bidena negocjacje z Chinami jako ważny krok”, powiedział Lovegrove.
Lovegrove pochwalił decyzję Białego Domu o wznowieniu współpracy z Chinami, ale także zwrócił uwagę na zagrożenia związane z postępem technologicznym.
„Mamy wyraźne obawy dotyczące chińskiego programu modernizacji nuklearnej, który zwiększy zarówno liczbę, jak i typy systemów broni jądrowej w ich arsenale” – powiedział.
W zeszłym miesiącu NATO po raz pierwszy wymieniło Chiny wśród swoich „zagrożeń strategicznych”, argumentując, że ambicje militarne Pekinu, jego konfrontacyjna retoryka wobec Tajwanu i coraz bliższe więzi z Moskwą stanowią „wyzwania systemowe”.
Powołując się na rosyjską inwazję na Ukrainę jako przykład wyniszczających mechanizmów zimnej wojny, szef bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii wezwał również kraje do podjęcia środków kontroli zbrojeń, podkreślając, że takie umowy są „niezbędne” dla zapewnienia bezpieczeństwa na świecie.
ba za eurointegration.com.ua/aljazeera.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!