Pandemia koronawirusa, która powoduje chorobę COVID-19, zmniejszy wzrost ukraińskiej gospodarki prawie o połowę. Taką prognozę opublikował Wiedeński Instytut Międzynarodowych Badań Gospodarczych.
Przed pandemią koronawirusa COVID-19 oczekiwano, że wzrost PKB Ukrainy w tym roku wyniesie 3,6 procent. Biorąc pod uwagę rozprzestrzenianie się koronawirusa, austriacka placówka badawcza przygotowała trzy scenariusze: optymistyczny, średni i pesymistyczny.
„Koronawirus zmienił wszystko. Nasze początkowe prognozy od dawna są już makulaturą (…) Obawiam się, że tak zwany pesymistyczny scenariusz stał się obecnie bardziej optymistyczny” – powiedział podczas prezentacji Mario Holzner, dyrektor wykonawczy Wiedeńskiego Instytutu Międzynarodowych Badań Gospodarczych, podczas prezentacji badania wpływu epidemii koronawirusa na gospodarki 23 krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej.
Według pesymistycznego scenariusza, który ekonomiści austriackiego ośrodka badawczego uważają teraz za najbardziej realistyczny, PKB Ukrainy wyniesie w 2020 r. 1,9 procent. Przy takim rozwoju sytuacji pandemia koronawirusa będzie kosztowała gospodarkę ukraińską 1,7 procent wzrostu gospodarczego. Scenariusz pesymistyczny opiera się na założeniu, że rozprzestrzenianie się koronawirusa może zostać ograniczone w pierwszej połowie 2020 r., a największe gospodarki świata zastosują radykalne środki w celu wsparcia gospodarki. Ekonomiści austriackiego ośrodka badawczego uważają, że negatywne konsekwencje w postaci recesji najbardziej dotkną dwa kraje: Rosję (spadek PKB do 0,1%) i Białoruś (do 0,9%). Jednym z powodów tak dużego zmniejszenia się PKB Rosji jest jej duże uzależnienie od eksportu surowców energetycznych.
W krajach Unii Europejskiej i kilku krajach z zachodniej części Bałkanów sytuacja będzie lepsza. „Powodem jest to, że wschodnie państwa członkowskie UE są generalnie bogatsze, mają lepsze systemy opieki zdrowotnej i mają więcej miejsca na politykę fiskalną i monetarną, aby wytrzymać spowolnienie gospodarcze” – uważają ekonomiści.
Chociaż obecnie uwaga skupia się na pandemii koronawirusa, Wiedeński Instytut zwraca uwagę na to, że konieczne są dalsze reformy strukturalne, bez których istnieje zagrożenie dla długoterminowego wzrostu PKB. Tutaj ekonomiści widzą szansę w cyfryzacji, która pomoże wzmocnić zdolność gospodarek w perspektywie długoterminowej. Analitycy Wiedeńskiego Instytutu Międzynarodowych Badań Gospodarczych mają również dobre wieści. „Zwykle po recesji spowodowanej kryzysem w sektorze ochrony zdrowia powrót do równowagi jest stosunkowo silny, nie tak powolny jak po kryzysie finansowym w 2008 r.” – powiedział Richard Grieveson, zastępca dyrektora Wiedeńskiego Instytutu.
Opr. TB, https://www.dw.com/, https://wiiw.ac.at/
fot. https://golos.ua/
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!