– Szykujemy rozwiązania, konkretne dokumenty, które pozwolą na uproszczony udział polskich podmiotów w przetargach w Ukrainie. Chcemy stworzyć bazę firm polskich zainteresowanych odbudową – zapowiedział w miniony czwartek w Kijowie minister Nayyem, szef Państwowej Agencji Odbudowy i Rozwoju Ukrainy (PAORU), cytowany przez portal 300gospodarka.pl.
Minister Nayyem oświadczył, że priorytetem jest dla Agencji odbudowa infrastruktury publicznej i mieszkaniowej.
– W najbliższych miesiącach będzie to priorytetem. Jako agencja działamy od 8 miesięcy, nie ustrzegliśmy się błędów wieku dziecięcego, ale dziś mamy już wizję i wiemy jak ją realizować. Zapraszamy polskie firmy do współpracy,
– mówi szef agencji odbudowy.
Jak podaje portal, mimo wielu deklaracji polskich firm, na razie nie widać na Ukrainie nowych polskich inwestycji.
Szef stowarzyszenia polskich firm na Ukrainie Szymon Waszczyn powiedział 300Gospodarce, że na Ukrainie wciąż inwestują przedsiębiorcy, którzy już przed wojną działali na tamtym rynku, zaś nowy biznes obawia się nie tylko ryzyka wojennego. Jest też bardzo krytyczny wobec niejasnych procedur i korupcji, której zwalczanie wprawdzie trwa, ale idzie niezmiernie powoli.
Tymczasem Interfax. Ukraina podaje, że Polska zamierza uruchomić fundusz inwestycyjny na rzecz rozwoju polskich i ukraińskich przedsiębiorców na Ukrainie z możliwością ubezpieczenia inwestycji.
– Do końca roku wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju przygotowujemy się do uruchomienia funduszu inwestycyjnego, który będzie finansował rozwój małych i średnich przedsiębiorstw ukraińskich i polskich na Ukrainie,
– cytuje agencja Interfax.ua Jadwigę Emilewicz, pełnomocnika rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.
Według niej na realizację tego i innych projektów Ministerstwo Finansów zgodziło się na zwiększenie od 2024 r. finansowania przez państwo programów współpracy z Ukrainą.
Emilewicz miała zapewnić na spotkaniu z przedsiębiorcami, które odbyło się wczoraj w kijowskim biurze Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, że ubezpieczenie inwestycji będzie realizowane przez Państwową Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), która po zmianie przepisów rozszerzyła zakres swojej działalności i od września ubezpiecza i reasekuruje kontrakty inwestycyjne i eksportowe nie tylko polskich, ale także firm międzynarodowych, w tym ukraińskich.
ba za 300gospodarka.pl/interfax.com.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!