Wybuch pandemii COVID-19 na Białorusi wszedł w fazę transmisji koronawirusa wśród społeczeństwa, sytuacja jest niepokojąca i wymaga pilnego wdrożenia kompleksowej strategii – takie obserwacje poczynili eksperci Światowej Organizacji Zdrowia po wizycie w Mińsku.
Misja WHO obserwowała przebieg pandemii na Białorusi w dniach 8-11 kwietnia.
Co ciekawe, raport został opublikowany w chwili, gdy nawet wątpliwe oficjalne dane świadczą, że liczba zakażonych na Białorusi jest większa niż w Polsce.
„Białoruś wkroczyła w nowy etap ewolucji pandemii COVID-19 z przenoszeniem się infekcji wśród ludności, co jest szczególnie zauważalne w niektórych częściach kraju, w tym w stolicy kraju – Mińsku, w Witebsku i regionie witebskim” – czytamy w raporcie misji.
Dlatego eksperci WHO rekomendują wdrożenie środków, przede wszystkim mających na celu fizyczny dystans ludzi – w całym kraju.
Podkreślają wagę decyzji o odwołaniu (przeniesieniu na później) wszelkich imprez masowych (kulturalnych, sportowych i politycznych).
Wskazują konieczność leczenia i izolowania osób, u których stwierdzono Covid -19, a także tzw. kontaktów pierwszego stopnia; zorganizowanie pracy na odległość, nauki (szkoły podstawowe, średnie i wyższe uczelnie); zawieszenie działalności wszystkich małych organizacji, przedsiębiorstw i podmiotów gospodarczych. W przypadkach, gdy niemożliwe jest zorganizowanie pracy zdalnej, zaleca się ścisłe przestrzeganie środków zapobiegawczych i walkę z infekcją.
Eksperci WHO zalecili także zapewnienie odległości między pracownikami, ograniczenie liczby narad i spotkań oraz ograniczenie niepotrzebnych ruchów, szczególnie w przypadku grup wysokiego ryzyka i pacjentów wymagających szczególnej troski.
WHO zaleca również zwiększenie liczby miejsc do testowania koronawirusa, „w tym specjalnych punktów z dostępem dla pieszych lub zmotoryzowanych i / lub mobilnych grup testowych”; zapewnienie wysokiej jakości lokalnych systemów testowych; testowanie przy wjeździe do kraju i izolacja wszystkich odwiedzających Białoruś przez 14 dni.
„Protokoły dotyczące wstępnych badań przesiewowych, sortowania oraz skierowań na badania i leczenie powinny być w pełni wdrożone we wszystkich placówkach opieki zdrowotnej, w tym w szpitalach rejonowych, klinikach, klinikach dentystycznych i prywatnych placówkach medycznych” – brzmi zalecenie WHO.
Ponadto eksperci z międzynarodowej organizacji zwracają uwagę na znaczenie zapewnienia ludności pełnej informacji o rozwoju epidemii:
„Regularna i wszechstronna świadomość społeczna na temat rozwoju sytuacji z COVID-19 na Białorusi, w tym dane dotyczące regionów, ma kluczowe znaczenie dla lepszego zrozumienia obecnej sytuacji epidemiologicznej a także pozwala wyjaśnić powody podjęcia określonych środków, takich jak odroczenie imprez publicznych lub ograniczenie przemieszczania sie”.
ba
1 komentarz
Narymunt
29 kwietnia 2020 o 16:56Do kompleksowej strategii potrzeba odpowiednich kwalifikacji i trochę prochu w głowie. Jak dotychczas stać było jedynie na prymitywną taktykę. O zasobie niezbędnej wiedzy nie ma mowy. Możliwość analizowania sytuacji i przewidywania – zerowe. Umiejętności nadające się do kręcenia końskich ogonów. Nim niższy poziom, tym większe ambicje i tym bardziej opłakalne wyniki. Jakie rekomendacje? Jakie WHO? Chodzi o zachowanie tronu wszystkimi dostępnymi środkami i za wszelką cenę.