Rząd Węgier nie zatwierdzi kolejnej transzy z Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju dla Ukrainy ani nie poprze nowych sankcji wobec Rosji, dopóki Kijów nie usunie węgierskiego banku OTP z listy międzynarodowych sponsorów wojny.
Bank OTP (Országos Takarékpénztár, tzn. Krajowa Kasa Oszczędności) ma ponad 1000 oddziałów i obsługuje przeszło 10 milionów klientów w 8 krajach.
„Chciałbym jasno powiedzieć, że dopóki Ukraina utrzymuje OTP na liście międzynarodowych sponsorów wojny, Węgry nie mogą zgodzić się na decyzje, które wymagałyby od Unii Europejskiej i jej państw członkowskich dalszych poświęceń gospodarczych i finansowych”
– stwierdził w Wiedniu minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.
Również węgierski koncern naftowo-gazowy MOL (Magyar Olaj) nie chce angażować się w bezpośrednie negocjacje ze stroną ukraińską na temat przesyłu ropy, gdyż jego kierownictwo „czuje się szantażowane przez Kijów ewentualnym wstrzymaniem dostaw surowca”, jak poinformował węgierski dziennik „Magyar Nemzet”.
Koncern MOL prowadził w ostatnim czasie negocjacje z ukraińskim operatorem sieci rurociągów Ukrtransnaftą w sprawie podniesienia opłat tranzytowych.
Według informacji, do których dotarła węgierska gazeta, dyrektor generalny Ukrtransnafty Wołodymyr Cypenda w notatce wysłanej w połowie maja 2023 roku do węgierskiego koncernu stwierdził, że „ograniczenia dotyczące ukraińskich produktów rolnych zostały uznane za zbyt surowe, a Węgrzy nie są otwarci na dalsze złagodzenie przepisów”.
Dyrektor Wołodymyr Cypenda miał powołać się na wiadomość otrzymaną od szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, że biorąc pod uwagę postawę Budapesztu, Kijów powinien czuć się uprawniony do wstrzymania dostaw ropy na Węgry przez rurociąg „Przyjaźń”.
Według „Washington Post” w rozmowie w wicepremier Ukrainy Julią Swyrydenko prezydent Wołodymyr Zełenski miał zasugerować wysadzenie ropociągu „Przyjaźń”, który transportuje ropę na Węgry. Równałoby się to ze „zniszczeniem przemysłu Viktora Orbana, który w dużej mierze zależy od rosyjskiej ropy”.
RES na podst. https://forsal.pl/biznes/energetyka
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!