Budapeszt dąży do zacieśnienia relacji między Unią Europejską a Eurazjatycką Unią Gospodarczą (EAUG), oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó po rozmowach ze swoim białoruskim odpowiednikiem Władimirem Makejem. Szef węgierskiej dyplomacji złożył 3 marca wizytę w Mińsku.
Jak powiedział Szijjártó, cytowany przez agencję BelTA, Mińsk pełni rolę pomostu między tymi dwoma międzynarodowymi organizacjami, zwłaszcza podczas przewodnictwa Białorusi w EAUG. Węgierski polityk nazwał Białoruś ważnym partnerem Unii Europejskiej.
„Uważamy za bardzo istotną unijną politykę Partnerstwa Wschodniego, którego ważnym uczestnikiem jest Białoruś. Naszym zdaniem budowanie tego partnerstwa jest ważne, dlatego postulujemy dalsze rozluźnienie unijnych sankcji wobec Białorusi” – powiedział Szijjártó.
Dodał, że partnerstwo opiera się na dialogu, a nie na sankcjach, dlatego Węgry zrobią wszystko, by stosunki między Unią Europejską a Białorusią nie były zatruwane sankcjami.
Z białoruskiej stolicy Péter Szijjártó wezwał władze UE, aby do czerwca ratyfikowały umowy z Białorusią w sprawie ułatwienia systemu wizowego i readmisji. Wyjaśnijmy, że od tego zależy cena wiz Schengen dla Białorusinów, jeśli procedura zakończy się do czerwca wizy potanieją do 35 Euro, jeśli nie, nasi sąsiedzi zapłacą za nią w okresie przejściowym 80 euro.
Węgierski minister podkreślił, że Budapeszt jest przeciwny zwiększeniu kosztów wizy dla Białorusinów i obiecał, że zostanie to uwzględnione przy wydawaniu wiz Schengen w ambasadzie Węgier w Mińsku.
Oceniając stosunki dwustronne, minister zauważył, że opierają się one na wzajemnym zaufaniu i szacunku.
„Naszym zadaniem nie jest wyrażanie opinii na temat wewnętrznych problemów politycznych na Białorusi. Zawsze rozumiemy i szanujemy decyzje narodu białoruskiego. Naszym celem jest dalszy rozwój stosunków dwustronnych” – podsumował gość z Węgier.
Szef węgierskiej dyplomacji wyraził solidarność z Białorusią, krytykowaną za budowę na granicy z Litwą elektrowni jądrowej, 50 kilometrów od Wilna.
Przypomnijmy, że jest to projekt białorusko – rosyjski, realizowany przez Rosatom.
Szijjártó oświadczył, że Węgry również budują elektrownię we współpracy z Rosatomem, według tego samego projektu co Ostrowiec.
Komentując zabiegi Litwy próbującej storpedować uruchomienie elektrowni w Ostrowcu, węgierski polityk zauważył; „Sąsiedzi zawsze będą krytykować państwa, w których trwa budowa elektrowni jądrowych”.
3 marca 2020 wiceszef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej – Rosjanin Michaił Czudakow oświadczył, że nie ma przeszkód by uruchomić elektrownię.
Rosyjski wiceszef MAEA: Białoruś gotowa do uruchomienia elektrowni jądrowej w Ostrowcu
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!