Niemiecki gigant przemysłu obronnego Rheinmetall i dwie litewskie spółki państwowe – należąca do Epso-G Energy Group spółka Epso-G Invest oraz fabryka broni Giraita, podpisały umowę joint venture (JV) na realizację projektu fabryki amunicji artyleryjskiej 155 mm w Bejsagole (w rejonie radziwiliskim w środkowej części kraju).
Wraz z podpisaniem ostatecznej umowy przez strony w dniu 20 grudnia, nie ma już przeszkód w budowie zakładu.
Zgodnie z umową, Rheinmetall będzie właścicielem 51%, Epso-G Invest będzie właścicielem 48%, a fabryka broni Giraita będzie właścicielem 1% Rheinmetall Defence Lithuania, powiedział rzecznik Epso-G
„Podpisując umowę, wszystkie strony zobowiązały się do wniesienia oczekiwanego wkładu w realizację projektu” – powiedział w poniedziałek agencji BNS rzecznik Epso-G Gediminas Petrauskas.
Według niego wstępny koszt projektu może jeszcze ulec zmianie w zależności od stopnia zaawansowania jego realizacji. Według BNS maksymalny koszt projektu szacowany jest obecnie na około 300 mln euro.
Przedstawiciel Epso-G nie podał konkretnych wkładów akcjonariuszy, ale według szacunków agencji BNS, Rheinmetall będzie musiał zainwestować minimum 133 mln euro, Epso-G Invest – około 125 mln euro, a fabryka broni w Girait – ok. 2,6 miliona euro.
Strony dają sobie dwa lata na realizację projektu – do końca 2026 roku. Konkretna data rozpoczęcia budowy nie jest jeszcze znana.
W obliczu stałego zagrożenia ze strony Rosji, z którą Litwa graniczy nie tylko od wschodu, ale także od południowego zachodu za sprawą obwodu królewieckiego umowa zapewni stałe dostawy amunicji.
W lipcu amerykańska stacja CNN poinformowała, że USA i Niemcy udaremniły rosyjski spisek mający na celu zamordowanie dyrektora generalnego koncernu Armina Pappergera.
ba za bns.lt/lrt.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!