„Mamy nadzieję, że nowy (litewski) rząd rozpocznie wdrażanie podjętych decyzji oraz standardów i norm, które są częścią europejskiego dorobku wspólnotowego” – powiedział Witold Waszczykowski, pytany o oczekiwania Warszawy wobec Wilna. Dotyczy to m.in. praw mniejszości polskiej na Litwie. „Wszystkie klucze do poprawy relacji między Polską a Litwą są w Wilnie” – stwierdził minister.
Szef polskiej dyplomacji rozmawiał przy okazji spotkania ministrów spraw zagraniczny państw NATO z szefem litewskiego MSZ Linasem Linkevičiusem. Zastrzegł, że jego rozmowa z Linkevičiusem – z uwagi na oczekiwanie na zatwierdzenie nowych litewskich władz – nie miała charakteru zobowiązującego, lecz sondażowy, więc nie można mówić o szczegółach.
21 listopada przewodniczący Litewskiego Związku Chłopów i Zielonych (LVŻS) Ramūnas Karbauskis powiedział agencji BNS, że obecnie jest analizowana możliwość rozstrzygnięcia problemu zapisu nielitewskich nazwisk, w tym polskich, w litewskim paszporcie poprzez zapis na głównej stronie dokumentu dwóch wersji nazwiska: litewskiej i oryginalnej (o ile zapisywana jest w alfabecie łacińskim, a nie cyrylicą).
W ten sposób mają zostać spełnione oczekiwania Polaków mieszkających na Litwie, którzy chcą oryginalnego zapisu swego nazwiska w litewskich dokumentach. Obserwatorzy oceniają, że takie rozstrzygnięcie byłoby symbolicznym gestem w kierunku poprawy stosunków z Polską. Są jednak wątpliwości, czy propozycja jest zgodna z litewską konstytucją.
Obecnie w litewskim Sejmie są dwa alternatywne projekty ustaw o pisowni nazwisk. Jeden jest zgłoszony przez socjaldemokratów, drugi przez konserwatystów. Oba projekty zostały przyjęte w pierwszym czytaniu. Socjaldemokraci proponują zalegalizowanie pisowni nielitewskich nazwisk pisanych alfabetem łacińskim w wersji oryginalnej. Konserwatyści zgłosili projekt ustawy dopuszczający zapis nielitewskich, w tym polskich, nazwisk w wersji oryginalnej, ale tylko na dalszych stronach paszportu; na pierwszej pozostałoby nazwisko zapisane w wersji litewskiej. Na takie rozwiązanie nie godzą się litewscy Polacy.
Zachęcamy do komentowania materiału na naszym oficjalnym fanpage’u: https://www.facebook.com/semperkresy/
Kresy24.pl/zw.lt/PAP
3 komentarzy
tagore
8 grudnia 2016 o 17:41Chyba tylko przeniesienie instalacji rafinerii w Możejkach poza Litwę
zmieniło by sytuację.
Jarema
8 grudnia 2016 o 18:49Panu Waszczykowskiemu powinno się wymsknąć, jak w złym stanie jest polska armia, która nie jest w stanie wykonać zobowiązań sojuszniczych, najlepiej podczas rosyjsko-białoruskich manewrów na Białorusi.
test
15 grudnia 2016 o 20:38Wstydem dla wszystkich rządów III RP jest to, że jak dotąd nie potrafiły (nie chciały?) realnie pomóc Polakom na Litwie przeciwko dyskryminującym działaniom władz litewskich. Przed rządem Zjednoczonej Prawicy test na wiarygodność o budowaniu wspólnoty narodowej, jak na razie po roku rządów niewiele się zmieniło.