Na cztery dni przed zaplanowanymi na 26 stycznia wyborami prezydenckimi na Białorusi, Senat RP jednomyślnie przyjął uchwałę „w sprawie nieuczciwych wyborów” w tym kraju. Polscy parlamentarzyści wzywają do współpracy z białoruską Radą Koordynacyjną (jako organem przedstawicielskim na emigracji), a także do uwolnienia więźniów politycznych, których jest ich obecnie ponad 1200.
Gośćmi specjalnymi podczas posiedzenia Senatu 22 stycznia byli przewodnicząca Rady Koordynacyjnej Andzelika Mielnikowa i zastępca szefa Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi Paweł Łatuszka.
W uchwale w sprawie nieuczciwych wyborów prezydenckich w Białorusi (inicjatywa grupy senatorów) Senat podkreśla, że niepodległość Białorusi jest niepodważalną wartością, niezwykle ważną dla stabilnej przyszłości regionu i całej Europy, a Białoruś nie może się stać imperialnym trofeum Rosji. Wyraża przekonanie, że Białoruś w przyszłości dołączy do rodziny demokratycznych państw europejskich.
Senatorowie stwierdzają m.in., że obecnie nie ma warunków i ram instytucjonalnych do przeprowadzenia wolnych i uczciwych wyborów w Republice Białorusi; wybory prezydenckie zaplanowano na 6 miesięcy przed terminem, w którym mogłyby się odbyć zgodnie z prawem.
Izba wyższa polskiego parlamentu przypomina, że wszystkie partie opozycyjne, niezależne związki zawodowe i organizacje społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi zostały zlikwidowane, niezależne media zakazane, a w więzieniach przebywa obecnie ponad 1300 więźniów politycznych, którzy powinni być natychmiast uwolnieni.
Senat wskazuje, że wybory prezydenckie będą jedynie próbą legitymizacji dyktatury i nie mogą zostać uznane przez społeczność międzynarodową ponieważ; nie zapewniono warunków do bezpiecznego przechowywania kart do głosowania i przejrzystego liczenia głosów, a tożsamość wszystkich członków komisji wyborczej została utajniona, nie dopuszcza się niezależnych obserwatorów, a osoby, które obserwowały poprzednie wybory lub wspierały kandydatów opozycji, są prześladowane.
„Deklarujemy gotowość do współpracy z reprezentantami społeczeństwa obywatelskiego Białorusi, w szczególności z Radą Koordynacyjną do spraw Przekazania Władzy w Białorusi, którą traktujemy jako białoruski parlament na emigracji” – czytamy w projektowanej uchwale.
ba za senat.gov.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!