Pod koniec kwietnia, po zmianie kryteriów oceny nieruchomych dóbr kultury, powstały się warunki do zniesienia ochrony prawnej obiektów przedstawiających rzeźby, wizerunki, napisy lub inne symbole promujące działalność nazistowskiej armii niemieckiej lub armii ZSRR lub innych służb specjalnych tych państw, które dokonywały represji ludności Litwy.
„Na cmentarzu na Antokolu nie pozostanie już nic, co nie jest związane z oddawaniem czci zmarłym, a jedynie przekazywało sowiecką propagandę” — powiedział mer Wilna Remigijus Šimašius. — Sowieci tak już robili, próbując zamienić place w cmentarze, a cmentarze — w kompleksy ideologiczne. Nie będziemy dotykać miejsc pochówku i nagrobków, ale sam memoriał jest niecmentarnym, militarystycznym potworem, więc zostanie stamtąd zniesiony.”
Departament Dziedzictwa Kulturowego (podlegający Ministerstwu Kultury) w poniedziałek zrewidował ustawę Rady ds. Oceny Grobów Żołnierzy Radzieckich z okresu II wojny światowej, usuwając z opisu cennych dóbr 6 stel przedstawiających żołnierzy radzieckich. Do tej pory kompleks „Groby Żołnierzy Radzieckich II Wojny Światowej” miał znaczenie regionalne, był uważany za pomnik, dlatego konieczna była zmiana regulacji prawnej w celu usunięcia rzeźb.
Cały artykuł dostępny na stronie Kuriera Wileńskiego.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!