Wernisaż wystawy portretów Radziwiłłów i innych eksponatów, związanych z wybitnym rodem książęcym z kolekcji księcia Macieja Radziwiłła pt. „Radziwiłłowie: losy rodu i kraju” odbył się 27 lutego w Narodowym Muzeum Sztuki w Mińsku.
Otwarcie wystawy rozpoczęło się od występu zespołu „Wytoki”, który zagrał dla gości wernisażu muzykę, skomponowaną przez Macieja Radziwiłła (żył w latach 1749-1800), nazywanego Mozartem Nieświeżu.
Kierownik artystyczny i dyrygent zespołu, znany białoruski historyk muzyki Aleksiej Frolow, opowiedział publiczności o znaczeniu rodu Radziwiłłów dla kultury Białorusi, o pierwszych prywatnych kapelach i teatrach Radziwiłłów znanych w całej Europie już w XVI stuleciu, o pierwszych drukowanych przez przedstawicieli tego rodu nutach, o skomponowanych przez Radziwiłłów utworach muzycznych. Muzyka w wykonaniu „Wytoków” i śpiewaczki Tamary Remiez stworzyła na wernisażu niepowtarzalną atmosferę, sprzyjającą podziwianiu wystawionych dzieł sztuki.
W rozmowie ze Znadniemna.pl książę Maciej Radziwiłł powiedział, że od 2002 roku razem z kuzynem stara się jak najczęściej przyjeżdżać na ziemię przodków. Czasem robią to 4-5 razy na rok. Te wizyty wykorzystują do tego, aby mieć możliwość zrobić jak najwięcej dla zachowania naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego.
Na wystawie „Radziwiłłowie: losy rodu i kraju” jest przedstawiona galeria portretów wybitnych postaci, należących do wspólnej polsko-białoruskiej historii. Są wśród nich m.in. portrety: Barbary Radziwiłłówny, królowej Polski, jej ojca Jerzego Radziwiłła nazywanego Herkulesem Litewskim, Mikołaja Radziwiłła Sierotki – założyciela siedziby rodu w Nieświeżu. Oprócz dzieł, pochodzących z kolekcji Macieja Radziwiłła na wystawie prezentowane są eksponaty z kolekcji białoruskich muzeów i archiwów m.in. portrety z siedziby rodu w Nieświeżu znajdujące się obecnie w zbiorach Narodowego Muzeum Sztuki, dokumenty związane z Radziwiłłami, starodruki i albumy.
Polina Juckiewiczz Mińska, zdjęcia autorki
Kresy24.pl za znadniemna.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!