W czwartek 11 maja 2023 roku ambasador USA w Republice Południowej Afryki Reuben Brigety oskarżył ten kraj o dostarczanie broni Rosji. Pod naciskiem opinii publicznej prezydent RPA Cyril Rampahosa powołał właśnie komisję, która ma zbadać prawdziwość postawionego przez amerykańską dyplomację zarzutu.
Przypomnijmy, iż po otrzymaniu informacji o ewentualnym eksporcie broni przez RPA do Rosji rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby oświadczył, że administracja Joe Bidena konsekwentnie wzywa kraje, by nie dostarczały broni na wojnę z Ukrainą. Podczas spotkania z prasą wyjaśnił, iż jeden z transportów uzbrojenia został zrealizowany w grudniu ubiegłego roku, kiedy to rosyjski statek handlowy „Lady R” zawinął do bazy marynarki wojennej RPA, leżącej na południowym wybrzeżu w rejonie Kapsztadu i cumował w tym w porcie przez trzy dni.
Południowoafrykańscy urzędnicy od początku konsekwentnie zaprzeczali tym doniesieniom Waszyngtonu.
„Nie zatwierdziliśmy przekazania żadnej broni do Rosji”
– oznajmił minister do spraw komunikacji i technologii cyfrowych Mondli Gungubele, który pod koniec 2022 roku stał on na czele Narodowego Komitetu Kontroli Uzbrojenia Konwencjonalnego RPA.
Podobnie wypowiedział się rzecznik południowoafrykańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Clayson Monyela, dodając, iż problem rzekomych dostaw broni do Rosji będzie jednym z tematów rozmów szefowej dyplomacji RPA Naledi Pandor z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.
Co jednak interesujące – żaden z południowoafrykańskich urzędników nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy transport broni rzeczywiście wypłynął na pokładzie statku „Lady R” z portu w RPA… Może na to pytanie, pod naciskiem USA, wypowie się teraz ostatecznie komisja powołana przez prezydenta RPA?
Republika Południowej Afryki jest ważnym partnerem Federacji Rosyjskiej na arenie międzynarodowej – wchodzi wraz z Rosją, od 2011 roku, do grupy BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA), która stawia sobie za cel stworzenie nowego systemu walutowego, zwiększenie roli państw rozwijających się w światowych instytucjach walutowych oraz zreformowanie ONZ.
RES na podst. Reuters
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!