Ukraina stara się zaangażować więcej kobiet w akcję rozminowywania. Poinformowała o tym wicepremier Ukrainy i Minister Gospodarki Julia Swyridenko podczas spotkania z Jacqueline O’Neill, Ambasadorką Kanady ds. Kobiet, Pokoju i Bezpieczeństwa.
Swyridenko zauważyła, że aktywne zaangażowanie kobiet w udział w akcji rozminowania Ukrainy pomoże zwiększyć efektywność i skuteczność tego procesu. Ukraina jest zainteresowana wsparciem Kanady w promowaniu działań osób zmieniających płeć przy rozminowaniu.
Dodała, że równość płci jest uważana za integralną część polityki Ukrainy, która opiera się na zasadach integracji, inkluzywności i integralności. Dotyczy to wszystkich rodzajów działalności, łącznie z rozminowywaniem.
„W tej chwili na Ukrainie widać już zauważalne rezultaty: średni poziom zaangażowania kobiet wśród wszystkich operatorów państwowych i niepaństwowych sięga około 30%, co jest zgodne z agendą NATO „Kobiety, pokój i bezpieczeństwo”, do której dążymy zwiększyć udział kobiet w działalności operatorów min, dlatego wsparcie naszych kanadyjskich partnerów w tej kwestii jest dla nas cenne” – powiedziała Swyridenko.
Kanada na rozminowanie Ukrainy przeznaczyła już od 2022 roku około 28,6 mln dolarów. Program składa się z 12 projektów, z których większość została zrealizowana w 2023 r.
Również w lutym 2024 r. Kanada przeznaczyła środki na projekty usuwania min (w ramach 28,6 mln dolarów): „Rozminowywanie uwzględniające płeć na rzecz zrównoważonej przyszłości na Ukrainie”, „Wspieranie zrównoważonych działań przeciwminowych na Ukrainie”, „Genewski Program Wsparcia Ukrainy w ramach Międzynarodowego Centrum Humanitarnego Rozminowywania”.
„Ukraina ma ograniczone zasoby w zakresie rozminowywania, potrzebujemy więcej operatorów rozminowywania, więcej sprzętu, szkolenia dla osób zajmujących się rozminowywaniem. Rząd rozważa kwestię finansowania publicznego dla prywatnych operatorów, co zwiększy liczbę takich firm na rynku ukraińskim, a także zainteresowanie międzynarodowych firm aktywnym włączeniem się w proces rozminowywania ziem ukraińskich” – zauważyła Swyridenko.
Dodała, że w kontekście pozyskiwania do udziału zawodowego w akcjach minowych należy zwrócić uwagę na przedstawicieli kategorii społecznych i grup będących przedmiotem szczególnego zainteresowania państwa.
Celem rządu jest zapewnienie spełnienia zawodowego i integracji społecznej kobiet, weteranów, osób poszkodowanych w wyniku wybuchu amunicji oraz osób niepełnosprawnych poprzez włączenie ich w pracę przy akcjach minowych. Rząd ma także nadzieję, że partnerzy kanadyjscy włączą się w tworzenie odpowiednich programów szkoleniowych rozminowywania, szczególnie dla kobiet.
Ukraińskie władze chcą wykorzystać w rozminowywaniu terytoriów Ukrainy sztuczną inteligencję. Ministerstwo Gospodarki podpisało odpowiednią umowę z firmą technologiczną Palantir, która specjalizuje się w analityce Big Data.
Przy wsparciu swoich ekspertów i technologii Ukraina ma nadzieję na cyfryzację i automatyzację humanitarnych operacji rozminowywania.
Opr. TB, me.gov.ua
4 komentarzy
Jagoda
30 kwietnia 2024 o 21:04Co w tym dziwnego ? Przecież mamy równouprawnienie czy nie ?
Krzysztof
1 maja 2024 o 17:22Mają dużo popów, którzy nawoływali do wojny z Rosją. Pop do rozminowywania, dzieci po nim nie będą płakać.
wacuś emigrant
1 maja 2024 o 17:50To gdzie rekrutują te kobiety do rozminowywania Ukrainy? Bo chciałbym kupić bilety dla teściowej, szwagierki i żony!
wacuś emigrant
1 maja 2024 o 18:00Jagna od Juranda dupała orzechy łupą. To jak by przysiadła na takiej minie, to też ani chybi rozbroi!