W 2018 roku dworzec kolejowy w Grodnie i lotnisko w pobliżu miejscowości Obuchowo (na drodze z Grodna do Skidla) mogą stać się częścią strefy bezwizowej, zapowiedział przewodniczący Grodzieńskiego Komitetu Wykonawczego Władimir Krawcow, którego cytuje agencja BelaPAN.
„W przyszłym roku spodziewamy się rozszerzenia strefy wolnej od wiz i dalszego zwiększenia przepływu turystycznego do Grodna i okolic. Turyści będą mogli przyjechać nie tylko przez drogowe przejścia graniczne „Bruzgi” i „Priwałka” lub przez Kanał Augustowski, ale także koleją i samolotem – mówi Krawcow.
Władze Grodna idą za ciosem. Okazuje się, że wprowadzenie ruchu bezwizowego na terenie parku turystyczno-rekreacyjny „Kanału Augustowskiego” i okolic było w 100 proc. uzasadnione. Już ponad 32 tys. turystów z 55 krajów odwiedziło Grodzieńszczyznę korzystając z możliwości, jakie daje ruch bezwizowy.
Teraz władze opracowują projekt dekretu prezydenckiego w sprawie przedłużenia okresu bezwizowego na kolejne lata. W planach jest zwiększenie liczby dni pobytu turystów bezwizowych mówi się o 10 dniach), a także włączenie do strefy bezwizowej całego obwodu Grodzieńskiego, w tym lotniska i dworca kolejowego.
Według szefa grodzieńskiej administracji warunki i możliwości ku temu już są. Choćby międzynarodowy pociąg relacji Grodno – Kraków przez Warszawę. Nie będzie problemu, by po rozszerzeniu strefy bezwizowej zintensyfikować kursowanie pociągów.
Ponadto, pojawi się możliwość i uzasadnienie dla przyciągnięcia na Grodzieńszczyznę tanich linii lotniczych, powiedział urzędnik. Teraz administracja regionalna przygotowuje niezbędne dokumenty, które wkrótce przedstawi rządowi. Władze Grodna postawiły sobie cel: do kwietnia, czyli przed rozpoczęciem sezonu turystycznego dworzec kolejowy i lotnisko musi być gotowe, do przyjęcia turystów bezwizowych.
Strefa ruchu bezwizowego „Park Kanał Augustowski” została uruchomiona 26 października 2016, na cztery miesiące przed wprowadzeniem pięciodniowego ruchu bezwizowego dla obcokrajowców przybywających na Białoruś via Port Lotniczy Mińsk. Obejmuje ona Grodno i Grodzieńszczyznę, ale nie całą. Sęk w tym, że można tam trafić samochodem lub rowerem przez przejścia drogowe „Priwalka” i „Bruzgi – Kuźnica”, oraz dwa sezonowe punkty na Kanale Augustowskim.
A zainteresowanie Grodzieńszczyzną stale rośnie;
– Tylko na imprezy sportowe do Grodna przyjechało w ramach systemu bezwizowego około 6 tysięcy uczestników, – mówi szef wydziału Sportu i Turystyki Grodzieńskiego Komitetu Wykonawczego Oleg Andrejczyk, cytowany przezportal hrodna.life.
– Jest wielu turystów, którzy wracają do nas, już z przyjaciółmi. Wzrasta liczba dni spędzonych w naszym regionie, a także dochody finansowe. Miasto przygotowuje się również do przyjmowania gości. W Grodnie przez te ostatnie sześć miesięcy powstało wiele kawiarni. Jest wciąż problem z brakiem hoteli w naszym mieście, ale pracujemy nad tym, ta kwestia zostanie rozwiązana, już pojawiają się hostele.
Kresy24.pl/AB
2 komentarzy
Józef
28 sierpnia 2017 o 13:20Czas najwyższy znieść wizy obu stronom. AL nie jest wieczny.
Mmn
8 marca 2019 o 07:40EU mogła by dawno znieść wizy dla Białorusinów. AL nie ma nic na ten temat do zrobienia.