W domu przy ul. Warszawskiej w Ostrowi Mazowieckiej, należącym do rodziny Ostrowskich, z której wywodziła się Maria – żona rotmistrza Witolda Pileckiego, powstanie Muzeum- Dom Rodziny Pileckich. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i prezydent miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer podpisali umowę o wspólnym prowadzeniu placówki.
Na pomysł wykupienia posesji i urządzenia tam muzeum wpadł burmistrz Jerzy Bauer, poparli go naukowcy z IPN, którzy dostrzegli w tym ogromną szansę dla miasta, bo do tej pory nie ma w Polsce miejscowości, która byłaby jednoznacznie kojarzona z bohaterskim Polakiem. Pilecki w Ostrowi często bywał, a przed 85 laty w tamtejszym kościele pw. Wniebowzięcia NMP wziął ślub z Marią.
Umowę o wspólnym prowadzeniu placówki podpisano 27 grudnia podczas konferencji prasowej w gmachu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak ocenił minister Gliński, wspólna inicjatywa miasta Ostrów Mazowiecka i ministerstwa kultury jest przykładem „dobrego łączenia polityki centralnej, prowadzonej przez ministerstwo, i aktywności oddolnej, samorządowej”.
Na funkcjonowanie nowego muzeum ministerstwo przeznaczyło 1 mln zł rocznie, zaś prowadzenie muzeum wzięło na siebie miasto deklarując 200 tys. rocznie. Ponadto resort kultury przeznacza 3,3 mln na renowację domu i posesji oraz na zorganizowanie tam wystawy stałej.
Minister Gliński wyraził pragnienie, aby placówka uzyskała szersze znaczenie, nie tylko lokalne, by upamiętniała polskiego bohatera – rotmistrza Pileckiego, a także dzieje miasta i jego okolic w czasach II wojny.
Piotr Gliński zwrócił uwagę, że Ostrów Mazowiecka i jej okolice odegrały ogromną rolę w czasie okupacji. Bardzo aktywnie działało tam polskie podziemie, a po wojnie podziemie antykomunistycznego. Minister podkreślił kwestię upamiętniania pomocy miejscowej ludności dla prześladowanych przez niemieckiego okupanta miejscowych Żydów. – Te wszystkie elementy będą obecne w tym muzeum – zapowiedział.
Inicjatorką współprowadzenia muzeum przez ministerstwo jest wiceminister kultury Magdalena Gawin, która podkreśliła znaczenie powstawania tego typu placówek w małych miejscowościach. Ważne jest to zarówno dla życia kulturalnego społeczności lokalnych, jak i pogłębiania świadomości na temat historii własnego regionu i tożsamości narodowej.
Majątek rodowy Pileckich znajdował się w miejscowości Sukurcze po Lidą. To tam w kresowym dworku mieszkał po ślubie z Marią, tam wychowywały się ich dzieci. Maria pracowała w szkole w pobliskim Krupowie (na Białorusi). Do dziś kościółek zdobią dwa obrazy autorstwa Witolda Pileckiego – św. Antoniego oraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
czytaj także W rodzinnych stronach Witolda Pileckiego
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!