W Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy (PACE) konieczne jest rozpoczęcie debaty na temat odnowienia sankcji wobec rosyjskiej delegacji. Postuluje to ukraińska delegacja, a poinformował o tym jej członek deputowany Ołeksij Honczarenko z partii „Europejska Solidarność”.
„Zainicjuję debatę na temat zatrzymania Nawalnego i odnowienia sankcji wobec rosyjskiej delegacji do PACE” – napisał na Facebooku.
Honczarenko przypomniał, że jednym z głównych powodów powrotu delegacji rosyjskiej do PACE była potrzeba dialogu w celu zapewnienia ochrony praw człowieka w Rosji.
„Jednak Federacja Rosyjska nie wykazuje żadnego postępu w tej sprawie, całkowicie ignorując między innymi rezolucje PACE. Dlatego uważam, że sprawiedliwe jest przywrócenie sankcji wobec delegacji rosyjskiej przed wykonaniem rezolucji dotyczących okupacji Krymu i wojny w Donbasie, zapewnienie monitorowania niezależnego śledztwa w sprawie otrucia Aleksieja Nawalnego i identyfikacja głównych zleceniodawców, którzy mogą znajdować się wśród najwyższych władz Federacji Rosyjskiej, z obowiązkowym późniejszym zaostrzeniem wobec nich sankcji” – napisał.
Honczarenko uważa, że w sprawie Nawalnego Ukraina powinna zachowywać się pragmatycznie. Przypomnijmy, że rosyjski opozycjonista opowiada się za przynależnością Krymu do Rosji.
„Nadejdzie czas i Nawalny odpowie za swoje słowa o Krymie. Kwestia okupacji półwyspu w żadnym wypadku nie przestanie być głównym tematem. Jeśli jednak Nawalny może nam teraz pomóc w ponownym wykluczeniu delegacji rosyjskiej z PACE, musimy tę kwestię poruszyć i promować. Wszystko to, co szkodzi naszemu wrogowi, jest dobre dla nas” – dodał.
Przewodnicząca ukraińskiej delegacji do PACE deputowana Maria Mezencewa poinformowała na Facebooku, że 19 stycznia zaplanowano wystąpienie online Aleksieja Nawalnego i udział w Komisji PACE ds. kwestii prawnych.
Zatrzymanie Nawalnego w Moskwie i umieszczenie go w areszcie śledczym do czasu rozprawy sądowej, którą zaplanowano na 29 stycznia, pokrzyżowało ten plan.
Podkreślił, że delegacja ukraińska wykorzysta wszystkie możliwe narzędzia przewidziane w regulaminie przeciwko władzom Federacji Rosyjskiej.
Opr. TB, https://www.facebook.com/alexeygoncharenko/, https://www.facebook.com/maria.mezentseva
fot. UNIAN
1 komentarz
Kocur
19 stycznia 2021 o 07:51Prawa człowieka w Rosji (na Białorusi także), co by nie podpisali, to i tak maja to daleko. Robią co im się tylko podoba.
Martwy temat w tych krajach, przynajmniej w takim układzie jak jest teraz.