W Krakowie został odsłonięty pomnik gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego – „pierwszego ułana Rzeczypospolitej”, osobistego adiutanta Józefa Piłsudskiego, Kresowiaka z pochodzenia, który urodził się 22 lipca 1881 we wsi Maksymówka nad Świcą, niedaleko Stanisławowa (ob. Iwano-Frankiwsk na Ukrainie).
Pomnik stanął na cmentarzu Rakowickim w Krakowie dzięki staraniom Instytutu Pamięci Narodowej, Małopolski Urząd Wojewódzki, Główną Biblioteką Lekarską im. Stanisława Konopki, Fundację Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego oraz prywatnego sponsora. Projekt pomnika wykonał rzeźbiarz Michał Pronobis.
Prezes IPN, dr Karol Nawrocki podczas odsłonięcia pomnika powiedział między inny, że:
Generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski jest dzisiaj jednym z symboli II Rzeczpospolitej, ale to też jedna z najbarwniejszych postaci międzywojennej Polski. Jednak nim został tak barwną postacią przyniósł Polsce niepodległość – najpierw jako członek Związku Strzeleckiego, potem żołnierz I Kompanii Kadrowej, która w sierpniu 1914 roku wyszła z krakowskich Oleandrów. Następnie przez meandry życia wojskowego, politycznego, dyplomatycznego szedł przez wojnę polsko-bolszewicką, II wojnę światową, aż do swojej tragicznej śmierci w roku 1942.
Warto podkreślić, że jest to jedyny pełnopostaciowy pomnik gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!