W Memoriale w Lesie Katyńskim, gdzie na Polskim Cmentarzu Wojennym spoczywają zamordowani przez NKWD polscy oficerowie oraz – na rosyjskiej części cmentarza – sowieckie ofiary represji, pojawiły się nowe tablice o sowiecko-polskim braterstwie broni, wsparciu przez Moskwę odbudowy Polski, owocnej współpracy po śmierci Stalina itd., informuje portal dzieje.pl
Tuż za pawilonem wejściowym do Memoriału, przed miejscem, gdzie rozdziela się on przez symboliczną bramę na część polską i rosyjską, umieszczone zostały tablice z chronologią relacji polsko-rosyjskich w XX wieku.
Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku zilustrowano zdjęciem marszałka Piłsudskiego. Następna jest wojna polsko-bolszewicka i plakat propagandowy wzywający „Na polski front!”. Kolejny obrazek to zdjęcie z manifestacji w międzywojennej Polsce, której uczestnicy niosą transparent „Siła Polski leży w koloniach”. Okres wojny to „braterstwo broni” Polaków i żołnierzy radzieckich, a od 1946 roku zaczyna się „Pomoc ZSRR w odbudowie Polski”. Dalej jest już tylko „wzajemnie korzystna” współpraca obu państw, zilustrowana zdjęciem Leonida Breżniewa, oraz okres po upadku ZSRR.
Napisy te są swojego rodzaju uzupełnieniem otwartej w ubiegłym roku przez Rosjan ekspozycji, znajdującej się w nowym budynku muzeum, gdzie relacje polsko-rosyjskie prezentowane są w dwóch salach.
Tam można się dowiedzieć m.in., że Związek Radziecki podpisał pakt Ribbentrop-Mołotow, ponieważ Polska nie chciała mu udostępnić korytarza terytorialnego do walki z Hitlerem.
Na samej wystawie nie ma informacji o tajnych protokołach do paktu, jednak w okólniku – przewodniku, który był dostępny podczas otwarcia wystawy, znalazła się informacja, że tajny protokół „w żaden sposób nie przesądzał losów państwa polskiego”, ZSRR nie podejmował żadnych dotyczących Polski zobowiązań wobec Hitlera. Losy Polski zależały wyłącznie od zdolności obronnych kraju. Armia Czerwona – to już dalszy ciąg opisu z sali wystawowej – po tym, gdy armia polska została rozgromiona, „wkroczyła 17 września na tereny Zachodniej Ukrainy i Białorusi, by +wziąć pod ochronę życie i majątek ludności+”.
Na wystawie można znaleźć wpisujące się w oficjalną radziecką wykładnię opisy relacji dwustronnych w czasie wojny i w okresie powojennym, manifest Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, nóż Feliksa Dzierżyńskiego, plakat dziękczynny „proletariatu Warszawy” dla marszałka Konstantego Rokossowskiego i biuletyn ambasady PRL z marca 1953 r. z portretem zmarłego właśnie Józefa Stalina na okładce.
1 komentarz
kronon
10 stycznia 2020 o 20:41Bardziej uczciwy byl by napis: „Armia Czerwona wkroczyła 17 września na tereny Zachodniej Ukrainy i Białorusi, by pozbawic ludzi zycia i majatku!”