W okresie stanu wojennego Ukraińcy niemal przestali szczepić się przeciwko Covid-19. Poinformował o tym wiceminister zdrowia, główny państwowy lekarz sanitarny Ukrainy Ihor Kuzin podczas konferencji prasowej na temat nowego sezonu epidemicznego na Ukrainie.
„Liczba zaszczepionych Ukraińców pozostaje bardzo niska. Jeśli wcześniej mieliśmy po 100-150 tysięcy zaszczepionych Ukraińców miesięcznie, to obecnie nasza miesięczna liczba zaszczepionych Ukraińców bardzo rzadko przekracza 5 tysięcy. I to, jeśli weźmiemy pod uwagę najlepsze miesiące po ogłoszeniu stanu wojennego. Co najmniej 8 milionów Ukraińców nie ma obecnie [żadnej – red.] szczepionki przeciwko Covidowi” – powiedział Kuzin.
Według jego informacji szczyt zachorowań na Covid-19 na Ukrainie przypadł na sierpień. Dominującą odmianą w tym sezonie jest FLIRT, który jest łagodniejszy, ale szybko się rozprzestrzenia. Przewiduje się, że fala ta będzie się zmniejszać do końca roku.
„Ale teraz grypa i ostre infekcje dróg oddechowych, wywoływane głównie przez grypę, nabierają tempa. Zapadalność będzie intensywna od grudnia, przez cały styczeń, prawdopodobnie w lutym, a nawet w marcu” – zauważył Kuzin.
Zaznaczył, że grypa, podobnie jak Covid-19, może prowadzić do zgonów, zwłaszcza u osób ze współistniejącymi chorobami niezakaźnymi, u osób z grupy ryzyka, kobiet w ciąży i osób starszych.
Aby uniknąć poważnych konsekwencji, Kuzin wezwał do szczepień.
„Na Ukrainie są już dostępne dwie szczepionki przeciwko grypie. W sumie firmy dostarczyły do sprzedaży w sieci aptek około 300 tys. dawek szczepionek, które dostępne są w sieci aptecznej. Na dzień dzisiejszy zostało zaszczepionych nieco ponad 64 tysiące Ukraińców” – wyjaśnił.
Przypomniał, że szczepienia przeciwko Covid-19 i grypie można wykonywać jednocześnie.
Kuzin ostrzegł także, że w sezonie epidemicznym mogą zostać wprowadzone kwarantanny lokalne, czyli na poszczególnych terytoriach lub w regionach, jeśli stwierdzone zostanie tam przekroczenie progu epidemicznego. Chodzi o wprowadzenie dodatkowych środków na terenie regionu w zależności od tego, która grupa społeczeństwa jest chora – dorośli czy dzieci. To zaprzestanie zajęć wychowania fizycznego w szkołach na kilka tygodni, czy też zalecenie przeniesienia pracowników przedsiębiorstw na pracę zdalną. Można zostać wprowadzony także obowiązek noszenia masek.
„Na dzień dzisiejszy na Ukrainie jesteśmy średnio o prawie 60% niżej od tego progu. Obecnie stopień nasilenia procesu epidemicznego jest dość niski” – zauważył.
Od początku sezonu epidemicznego na Ukrainie, czyli od 30 września do 3 listopada, na ostre infekcje górnych dróg oddechowych, grypę i Covid-19 zachorowało 587 751 osób. Wśród nich diagnozę Covid-19 potwierdzono w 10 261 przypadkach. Prawie połowę chorych i hospitalizowanych stanowią dzieci.
Opr. TB, UNIAN
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!