Podczas nocnego posiedzenia w Strasburgu Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję o przywróceniu Rosji w pełnych prawach członka Zgromadzenia.
Wyniki głosowania zostały ogłoszone przez przewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Lilianne Mori Pasquier. 118 delegatów parlamentów narodowych poszczególnych państw członkowskich Rady głosowało za rezolucją, 62 – przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu. W ten sposób Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy poparło projekt rezolucji w sprawie wzmocnienia procesu decyzyjnego w Zgromadzeniu, dotyczącego uprawnień i głosowania, co stworzyło możliwość zniesienia sankcji wobec delegacji rosyjskiej. W związku z tą decyzją mechanizm nakładania sankcji, który obowiązywał wcześniej w Zgromadzeniu, został anulowany.
Oznacza to, że delegacji Federacji Rosyjskiej zezwolono na powrót do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, z przywróceniem wszystkich praw, bez spełnienia warunków dotyczących przywrócenia integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy, w tym zakończenia okupacji Krymu i części Donbasu.
Członkowie Zgromadzenia podkreślili potrzebę zapewnienia praw i obowiązków państw członkowskich do reprezentowania i uczestniczenia w obu organach statutowych Rady Europy – Komitecie Ministrów i Zgromadzeniu Parlamentarnym. W rezolucji stwierdza się, że wszystkie delegacje parlamentarne korzystają z tych samych praw zgodnie z regulaminem, a zatem podlegają tym samym obowiązkom zgodnie z procedurami, które mają zastosowanie w równym stopniu do wszystkich delegacji.
„Prawa członków do głosowania, przemówień i reprezentacji w Zgromadzeniu i jego organach nie powinny być zawieszane ani odwoływane w warunkach apelacji lub zmiany uprawnień” – czytamy w rezolucji. W związku z tym zostają zdjęte uprzednio nałożone sankcje wobec delegacji Federacji Rosyjskiej. Członkowie stałej delegacji Rady Najwyższej Ukrainy próbowali zmienić projekt rezolucji, ale nie znaleźli poparcia. Dokonano przeglądu 220 zmian, które zostały w większości odrzucone. Ich autorzy wycofali oddzielne poprawki. Rozpatrzenie poprawek trwało około czterech godzin.
Podczas rozpatrywania poprawek złożono wnioski o przesunięcie głosowania na następny dzień, ponieważ posiedzenie Zgromadzenia przedłużyło się do późnych godzin nocnych 25 czerwca. Jednak przewodnicząca Zgromadzenia, Lilianne Mori Pasquier, nalegała na kontynuowanie spotkania. Ponadto ukraińscy parlamentarzyści zaproponowali odroczenie o sześć miesięcy wdrożenia postanowień tej rezolucji, ale wniosek ten nie znalazł poparcia. Również przed głosowaniem odbyła się debata na temat projektu rezolucji. Przedstawiciele delegacji ukraińskiej zauważyli, że od czasu aneksji Krymu Zgromadzenie przyjęło 7 rezolucji o szczególnych wymaganiach wobec Rosji w celu przywrócenia integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy, ale Rosja nie spełniła żadnego z wymogów. Argumenty te nie zostały uwzględnione przez większość członków Zgromadzenia.
Przypomnijmy, w kwietniu 2014 r., w związku z aneksją Krymu, Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy pozbawiło rosyjską delegację prawa głosowania i wykluczyło jej przedstawicieli ze wszystkich organów zarządzających Zgromadzenia. W czerwcu 2017 roku Rosja zaprzestała płacenia składek na rzecz Rady Europy. 17 maja 2019 r. Ministrowie spraw zagranicznych ponad 30 krajów (z 47 krajów członkowskich Rady Europy) opowiedzieli się za równym udziałem wszystkich państw członkowskich w organach statutowych organizacji, co mogłoby doprowadzić do zniesienia sankcji wobec Rosji. 3 czerwca 2019 r. Komitet Regulacyjny Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy przyjął projekt rezolucji przewidujący bardziej skomplikowaną procedurę nakładania sankcji na delegacje krajowe w Zgromadzeniu.
Opr. TB, http://assembly.coe.int/nw/Home-EN.asp
fot. http://website-pace.net/en_GB/web/apce/plenary-session
3 komentarzy
peter
25 czerwca 2019 o 03:03Wszystko idze po drodze Dugina
Kocur
25 czerwca 2019 o 07:55Moim zdaniem poważny błąd.
TYHY
26 czerwca 2019 o 16:10Pytam dlaczego przyjmuję się do rady europy tych morderców !