Stanom Zjednoczonym zostało ok. 1 miliarda dolarów na finansowanie własnego bezpieczeństwa i być może wkrótce będą musiały wybrać pomiędzy finansowaniem własnej obronności a pomocą swoim sojusznikom. Poinformowała o tym szefowa Biura Zarządzania i Budżetu USA Shalanda Young w wywiadzie dla CBS.
„Z punktu widzenia budżetu pozostało nam około miliarda dolarów na uzupełnienie naszych zapasów. Sprowadza się to zatem do decyzji politycznej. Czy ryzykujemy naszą własną gotowością Stanów Zjednoczonych, gdy świat stał się bardziej złożony? Czy też Kongres zapewnia, że możemy chronić nasze własne bezpieczeństwo narodowe, „jednocześnie wspierając naszych sojuszników, takich jak Ukraina? Nie powinno to być albo-albo, Kongres powinien zrobić to, co robił już kilka razy, w sposób ponadpartyjny, finansować nasze własne bezpieczeństwo narodowe i upewnić się, że jesteśmy gotowi wspierać naszych sojuszników” – powiedziała.
Ponadto podkreśliła, że większość pieniędzy na pomoc Ukrainie pozostanie w Stanach Zjednoczonych, gdyż środki te otrzyma amerykańska baza przemysłowo-obronna na produkcję większej ilości sprzętu, broni, amunicji, co z kolei oznacza zwiększenie miejsc pracy w USA.
Zauważyła, że brak udzielenia pomocy Ukrainie wpływa także na bezpieczeństwo narodowe USA.
„Co się stanie, jeśli Putin przemaszeruje przez Ukrainę i co będzie dalej? Kraje NATO, nasi synowie i córki ryzykują, że staną się częścią większego konfliktu. I nie tylko Putin, ale także inni dyktatorzy obserwują, co robi Kongres” – powiedziała.
Stany Zjednoczone od kilku tygodni nie są w stanie zatwierdzić wniosku amerykańskiego prezydenta Joe Bidena o dodatkowe środki w wysokości 106 miliardów dolarów, z czego 61 miliardów dolarów miało zostać przeznaczone na wsparcie Ukrainy.
Senatowi USA nie udało się uzyskać wymaganej liczby głosów do rozpatrzenia tej ustawy.
Wcześniej Biały Dom pilnie zaapelował do Kongresu o pomoc dla Ukrainy. Szefowa Biura Zarządzania i Budżetu USA Shalanda Young wysłała pilny list do Kongresu, zauważając, że amerykańskie środki na wsparcie wojskowe dla Ukrainy całkowicie wyczerpią się przed końcem roku kalendarzowego.
Jak donoszą media, administracja prezydenta USA Joe Bidena jest gotowa na ustępstwa w kwestii wzmocnienia bezpieczeństwa granic, aby zapewnić przyjęcie projektu ustawy, która dotyczy w szczególności udzielenia nowej pomocy Ukrainie i Izraelowi.
Należy zauważyć, że Izba Reprezentantów USA pod przewodnictwem Republikanów planuje zakończyć prace przed 14 grudnia, zatem pozostało niewiele czasu na przyjęcie ustawy o pomocy Ukrainie. Podobne ramy czasowe ma Senat, na którego czele stoi Partia Demokratyczna.
Opr. TB, www.cbsnews.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!