USA zawiesiły realizację porozumienia o komunikacji lotniczej z Białorusią, podpisanego w 2019 roku. To efekt wydarzeń, do których doszło 23 maja na Białorusi, gdy samolot linii Ryanair lecący z Aten do stolicy Litwy z Romanem Protasiewiczem na pokładzie, został zmuszony do lądowania w Mińsku (pod grożbą zestrzelenia).
28 maja Biały Dom przypomniał, że nowe sankcje wobec białoruskich władz wejdą w życie 3 czerwca. Sekretarz prasowa administracji Joe Bidena Jen Psaki przypomniała, że sankcje dotkną dziewięciu białoruskich firm państwowych, które były już wcześniej na liście sankcyjnej, ale zostały zwolnione. Chodzi o przedsiębiorstwa przemysłu naftowego i chemicznego Białorusi, m.in. Bełneftechim, Naftan, Biełszyna, Grodno Azot i Chimwołokno.
Administracja USA wraz z Unią Europejską pracuje również nad sankcjami wobec kluczowych członków białoruskiego rządu. Stany Zjednoczone potępiły wydarzenia z 23 maja. Dodajmy, że uprowadzenie przez reżim w Mińsku samolotu potępiły UE, ONZ, OBWE, Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO), G7 i NATO.
„Będziemy nadal wzywać te struktury do podjęcia kroków przeciwko reżimowi Łukaszenki za łamanie norm międzynarodowych i osłabianie demokracji w zakresie praw człowieka” – oświadczył Biały Dom.
Jen Psaki powiedziała, że Stany Zjednoczone, wraz z UE, partnerami i sojusznikami, opracowują listę ukierunkowanych sankcji wobec kluczowych członków reżimu Łukaszenki za łamanie praw człowieka i korupcję, fałszowanie wyborów w 2020 r. i wydarzeń z 23 maja.
Joe Biden otrzyma projekt dekretu, który da Stanom Zjednoczonym dodatkowe uprawnienia do nakładania sankcji na elementy reżimu Łukaszenki, jego system wsparcia oraz tych, którzy wspierają korupcję, łamanie praw człowieka i ataki na demokrację.
„Podejmujemy te środki razem z naszymi partnerami i sojusznikami, bo chcemy, by reżim był odpowiedzialny za swoje działania i aby pokazać nasze zaangażowanie w aspiracje narodu białoruskiego” – czytamy w oświadczeniu.
USA oczekują od Łukaszenki, że
- umożliwi wiarygodne międzynarodowe dochodzenie w sprawie wydarzeń z 23 maja,
- natychmiast zwolni wszystkich więźniów politycznych,
- rozpocznie wszechstronny i prawdziwy dialog polityczny z liderami opozycji demokratycznej i grup społeczeństwa obywatelskiego, który doprowadzi do wolnych i uczciwych wyborów prezydenckich pod auspicjami i kontrolą OBWE”- powiedział Jen Psaki.
Stany Zjednoczone rekomendują swoim obywatelom powstrzymanie się od wyjazdów na Białoruś.
oprac. ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!