USA wprowadziły sankcje wobec kilku Mołdawian i Rosjan w związku z korupcją i próbami wpływania na proces wyborczy w Mołdawii i nie tylko.
Departament Skarbu USA wpisał na listę sankcji 9 osób i 12 podmiotów, w tym dwóch potężnych mołdawskich oligarchów. Określono ich jako „instrumenty w globalnej kampanii wpływu” Rosji. USA ustaliły, że te osoby oraz instytucje starały się manipulować Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami i partnerami, w tym Mołdawią i Ukrainą.
Na liście jest między innymi oligarcha Władimir Plahotniuc, były parlamentarzysta. Przez lata patronował obozowi politycznemu rządzącemu w Mołdawii. Przedstawiał się jako prozachodni. Według USA kontrolował w sposób nielegalny kluczowe sektory państwa mołdawskiego, używając ich np. do zwalczania przeciwników politycznych.
Plahotniuca wiąże się ze zniknięciem 1 mld dolarów z systemu bankowego niewielkiej i ubogiej Mołdawii w 2014 roku.
Plahotniuc, poszukiwany listem gończym, zbiegł z Mołdawii w 2019 roku, po przejęciu władzy przez obóz obecnej prezydent Mai Sandu. USA ustaliły, że próbował m.in. za pomocą łapówek wpływać na wybory lokalne w Kiszyniowie w 2018 roku.
Inny objęty sankcjami oligarcha i polityk do Ilan Shor. Według USA współpracował z Rosją przed wyborami parlamentarnymi 2021 tworząc promoskiewski obóz polityczny.
Shor jest także między innymi oskarżony o defraudację w 2017 roku 1 mld dolarów. Obecnie przebywa w Izraelu.
Prozachodnia prezydent Maia Sandu pochwaliła decyzję USA za objęcie sankcjami osób i instytucji zaangażowanych w korupcję i szkodzenie interesom Mołdawii oraz prześladowanie jej obywateli.
Na listę wpisano też na przykład Igora Czajkę, który współpracował z rzecznikiem Kremla Dmitrijem Pieskowem przy próbach podkopania władzy prezydent Mai Sandu i przywrócenia Mołdawii do sfery wpływów Rosji.
Czajka to Rosjanin, syn Jurija Czajki, członka rady bezpieczeństwa Putina, który został objęty sankcjami USA w kwietniu.
To Igor Czajka miał pomagać w budowaniu współpracy pomiędzy obozem Shora i również prorosyjską Mołdawską Partią Socjalistyczną poprzedniego prezydenta Igora Dodona. Dodon został niedawno również oskarżony o korupcję przez służby mołdawskie.
Firmy Czajki służyły do pośrednictwa w przepływie pieniędzy do środowisk prorosyjskich w Mołdawii.
Oprac. MaH, rferl.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!