Stany Zjednoczone, w porozumieniu z Wielką Brytanią, wprowadziły dwa nowe zakazy, aby podważyć dochody uzyskiwane przez Rosję z eksportu aluminium, miedzi i niklu.
Według Departamentu Skarbu USA nowe środki zabraniają importu aluminium, miedzi i niklu pochodzenia rosyjskiego do Stanów Zjednoczonych, a także ograniczają wykorzystanie aluminium, miedzi i niklu pochodzenia rosyjskiego na światowych giełdach metali. Zaznacza się, że działania te konsolidują zobowiązania do realizacji oświadczenia przywódców G7 o zmniejszeniu dochodów Rosji ze sprzedaży metali.
„Nasze nowe zakazy nałożone na kluczowe metale, we współpracy z naszymi partnerami w Wielkiej Brytanii, będą w dalszym ciągu ukierunkowane na dochody, które Rosja może otrzymać na kontynuowanie swojej brutalnej wojny z Ukrainą” – powiedziała sekretarz skarbu USA Janet Yellen.
Ograniczenia nie będą dotyczyć metali z Rosji wyprodukowanych przed 13 kwietnia 2024 r.
Kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że „pozbawienie Putina możliwości prowadzenia nielegalnej wojny na Ukrainie będzie lepsze, gdy będziemy działać ramię w ramię z naszymi sojusznikami”.
Brytyjski rząd dodał, że Londyńska Giełda Metali (LME) i Chicago Mercantile Exchange (CME) nie będą już handlować nowym aluminium, miedzią i niklem produkowanym w Rosji.
„Metale są po energii największym produktem eksportowym Rosji, chociaż ich wartość spada od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. Wielka Brytania szacuje, że dochody Rosji z eksportu metali spadły z 25 miliardów dolarów do 15 miliardów dolarów po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Podjęte środki powinny zmniejszyć i te dochody” – czytamy w komunikacie.
W grudniu 2023 r. wprowadzono brytyjskie przepisy bezpośrednio zakazujące importu rosyjskich metali, w szczególności aluminium, miedzi i niklu. Odrębnie Stany Zjednoczone wprowadziły cła na import różnych rosyjskich metali.
Europejscy producenci aluminium, przy wsparciu czterech krajów UE, żądają, aby UE wprowadziła embargo na import aluminium z Rosji w ramach nowego pakietu sankcji wobec Federacji Rosyjskiej, podaje Politico.
Należy zauważyć, że nawet dwa lata po rosyjskiej agresji na Ukrainę na pełną skalę Europa w dalszym ciągu importuje 9 proc. aluminium z Rosji, finansując w ten sposób Rosję na kwotę około 2,3 miliarda euro w 2022 roku.
Opr. TB, home.treasury.gov
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!