Niektórzy wysocy rangą urzędnicy wojskowi USA sugerują, że Ukraina zmieni w 2024 r. swoją strategię na „utrzymuj i produkuj”, czyli skoncentruje się na utrzymaniu istniejącego terytorium i stworzeniu możliwości produkcji własnej uzbrojenia. Ponieważ ukraińska ofensywa utknęła w martwym punkcie, a szanse na atak lądowy są niewielkie, celem jest stworzenie zagrożenia za pomocą dronów i rakiet dalekiego zasięgu, aby umożliwić pełne negocjacje z Rosją pod koniec przyszłego roku lub w 2025 r. Poinformował o tym „The New” York Times.
Pomysł wykorzystania m.in. różnego rodzaju dronów wyznacza kierunek w walce Ukrainy z Rosją, promowany przez Biały Dom i wspierany przez ukraińskie władze. Pomysł polega na uzupełnianiu broni dostarczanej przez partnerów zachodnich bronią produkcji krajowej, w tym innowacyjnymi systemami, takimi jak flota dronów morskich.
W dającej się przewidzieć przyszłości Ukraina będzie musiała w dużym stopniu polegać na pomocy wojskowej w nierównej wojnie z Rosją, wrogiem o znacznie większym potencjale przemysłowym i liczbie ludności. Gazeta zauważa, że znaczna część tej pomocy stoi obecnie pod znakiem zapytania, ponieważ Kongres USA odłożył głosowanie w sprawie pomocy wojskowej.
W obliczu takich przeszkód administracja Bidena kontynuuje wspólne przedsięwzięcia amerykańskich i ukraińskich producentów broni. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który zachwala Ukrainę jako „centrum” produkcji broni i testów bojowych, spotkał się w zeszłym tygodniu z kadrą kierowniczą amerykańskich wykonawców kontraktów w dziedzinie obronności.
Według analityka wojskowego Sierhija Grabskiego krajowi producenci broni pokryli około 20 procent zapotrzebowania ukraińskiej armii od czasu rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku.
Ukraina produkuje uzbrojenie opancerzone i czołgi, haubice samobieżne, pociski artyleryjskie i kierowane laserowo rakiety przeciwpancerne. Jednak największy potencjał tkwi w testach bojowych innowacyjnych systemów, które mogą przewyższać starszy sprzęt wojskowy – twierdzą eksperci wojskowi.
„Wybuchowe drony morskie, nowa klasa broni morskiej, po raz pierwszy zostały użyte bojowo w obronie przed atakiem Rosji na Ukrainę. W Kijowie realizowane są dwa programy produkcyjne: jeden prowadzony jest przez wywiad wojskowy, drugi przez wywiad wewnętrzny” – wyjaśniają amerykańscy dziennikarze.
W ciągu roku drony uszkodziły i zatopiły dziesiątki rosyjskich okrętów i wraz z rakietami dostarczonymi przez Zachód odegrały rolę w zmuszeniu Rosji do wycofania swoich jednostek z portu w Sewastopolu.
„Nikt nie ma takiego doświadczenia w posługiwaniu się dronami morskimi jak my” – powiedział w komentarzu dla NYT operator dronów.
„Nie ma żadnych instruktorów, żadnych podręczników. Teraz my piszemy te książki” – dodał.
Nowy pakiet pomocy militarnej i finansowej dla Ukrainy nie zostanie przyjęty do końca 2023 roku, gdyż negocjacje będą musiały być kontynuowane w styczniu. Stało się tak dlatego, że Demokratom i Republikanom nie udało się dojść do porozumienia w wewnętrznych kwestiach politycznych, przede wszystkim w kwestii zabezpieczenia granic, przez które przedostają się do Stanów tysiące migrantów.
Według „Financial Times” decyzja o przełożeniu dodatkowych rozmów na przyszły miesiąc oznacza, że negocjacje mogą zbiegać się z terminami wyznaczonymi przez Kongres na 19 stycznia i 2 lutego, aby uniknąć zamykania różnych agencji rządowych.
Komunikat ten zmusił Biały Dom do ogłoszenia, że kolejny pakiet pomocy wojskowej, jaki Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie 30 grudnia, będzie ostatnim do czasu zatwierdzenia nowego programu przez Kongres USA.
Opr. TB, www.nytimes.com
1 komentarz
Czes
20 grudnia 2023 o 15:55Dopiero sie teraz kapeluszu??Produkcje trzeba bylo juz zaczac rok temu