Wiceminister Sprawa Zagranicznych Białorusi – Elena Kupczyna przyjedzie do Krakowa na spotkanie ministrów spraw zagranicznych „Partnerstwa Wschodniego” i Grupy Wyszehradzkiej, które odbędzie się w dniach 17-18 maja.
Agencja Interfax.by, powołując się na informację otrzymaną w ambasadzie polskiej w Mińsku donosi, że zaproszenie zostało skierowane na ręce ministra Uladzimira Makeja, z sugestią jego osobistego udziału w spotkaniu.
Białoruski MSZ podjął jednak decyzję, że Białoruś będzie reprezentowany w Krakowie na poziomie wiceministra – Eleny Kupczyny.
Uladzir Makej figuruje na tzw. czarnej liście urzędników białoruskiego reżimu, którzy mają zakaz wjazdu na terytorium Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, za zaangażowanie w represje wobec oponentów politycznych Aleksandrta Łukaszenki i fałszowanie wyników wyborów prezydenckich w 2006 i 2010 roku.
Według politologa Pawła Usowa, zaproszenie Makeja na spotkanie ministrów do Krakowa, świadczy o tym, iż Unia Europejska postanowiła rozpocząć kolejną rundę dialogu z białoruskim reżimem.
W wywiadzie dla portalu charter97.org wyraził opinię, że Makej został już wykluczony z listy osób objętych zakazem wjazdu do UE. Na razie dzieje się to jeszcze na poziomie nieformalnym, niepublicznym, ponieważ Unia chce uniknąć skandalu i nie informuje o tym opinii publicznej.
W dniach 17-18 maja, na zaproszenie ministra Radosława Sikorskiego, przyjadą do Krakowa ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich „Partnerstwa Wschodniego” – Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy i krajów „czwórki wyszehradzkiej” – Węgier, Słowacji, Czech i Polski. Ministrowie spraw zagranicznych „Partnerstwa Wschodniego” odbędą również spotkanie z wysokim przedstawicielem UE ds. polityki zagranicznej Catherine Ashton i komisarzem UE ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Stefanem Fule.
Głównym tematem rozmów będzie możliwość wsparcia wschodnich partnerów w ich działaniach na rzecz integracji z Unią Europejską. Ministrowie omówią sytuację w poszczególnych krajach partnerskich i zastanowią się nad przyszłością i rozwojem Partnerstwa po Szczycie w Wilnie.
Jak informuje Biełsat, to właśnie reprezentująca w Krakowie Białoruś minister Kupczyna zadecydowała w kwietniu br., że TV Biełsat po raz trzeci odmówiono rejestracji biura w Mińsku, argumentując to łamaniem prawa białoruskiego przez współpracujących ze stacją dziennikarzy.
Kresy24.pl/interfax.by/belsat.eu
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!