3 listopada br. w Domu Polskim w Baranowiczach odbyła się uroczystość z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci i młodzież ze Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Reytana w Baranowiczach wystąpiły z bogatym programem artystycznym, m.in. śpiewały pieśni patriotyczne i recytowały wiersze.
W wydarzeniu uczestniczyły szkolne chóry: „Dlaczego”, „Słoneczko” oraz „Słoneczko junior”. Wystąpił również chór „Kraj Rodzinny”, także z Baranowicz. Licznie zgromadzona publiczność nagradzała uczestników niezwykle udanej uroczystości brawami.
W wydarzeniu wzięli udział ponadto m.in.: Eleonora Jarmolicz, dyrektor szkoły, Elżbieta Gołosunowa, prezes oddziału ZPB w Baranowiczach, Eleonora Janina Prudnikowa, prezes oddziału ZPB w Lachowiczach, Maria Machlar, prezes oddziału ZPB w Niedwiedzicach, Katarzyna Szarek, nauczycielka języka polskiego z Mińska, Maria Okołotowicz, prezes oddziału ZPB w Nowej Myszy, Maria Syczewska, prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w Baranowiczach. Konsulat Generalny RP w Brześciu reprezentował wicekonsul Rafał Stańczyk.
26.10. br. w muzeum „Dwór Niemcewiczów” w Skokach odbyła się uroczystość nawiązująca nazwą („Święto Radości – 100 lat Niepodległości”) i treścią do obchodów Święta Niepodległości.
Uroczystość zorganizowała i poprowadziła prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Brześciu Maria Sulima, autorka większości prezentowanych wierszy i pieśni. Członkowie Klubu Młodej Polonii recytowali poezję, a działający przy PMS chór „Polesie” wykonał pieśni odnoszące się do historii Polski (m.in.: „My I Brygada”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Ziemia mych przodków” oraz „Pożegnanie Ojczyzny”).
W wydarzeniu udział wzięli: członkowie Polskiej Macierzy Szkolnej „Polesie”, lekarze – członkowie Towarzystwa Lekarzy Polskich, nauczyciele i uczniowie szkoły w Skokach. Konsulat Generalny RP w Brześciu reprezentował wicekonsul Jerzy Grymanowski.
27.10. br. brzeski Oddział Miejski Związku Polaków na Białorusi zorganizował Konkurs Piosenki Patriotycznej w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. W konkursie wzięli udział uczestnicy z obwodu brzeskiego (Brześć, Lachowicze) oraz grodzieńskiego (Lida, Słonim, Nowy Dwór i Zelwa), w dwóch kategoriach – zespoły i soliści.
Zaprezentowano utwory patriotyczne, zarówno z początku XX wieku (m.in. „Przybyli Ułani”, „Pierwsza Brygada”), jak i współczesne. Gościnnie wystąpił również chór Trzeciego Wieku „Uścisk Dłoni”. Jury konkursu wybrało laureatów w obu kategoriach, którym przyznano nagrody ufundowane przez Konsulat.
W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Renata Dziemiańczuk, Teresa Puńko, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Uścisk Dłoni” w Brześciu, wiceprezes ZPB, prezesi oddziałów Związku Polaków na Białorusi – Alina Jaroszewicz, prezes brzeskiego oddziału obwodowego, Irena Głuchowska, prezes oddziału miejskiego w Brześciu, Irena Biernacka z Lidy, Janina Prudnikowa z Lachowicz, Helena Rak ze Słonima, Lucyna Tołłoczko z Nowego Dworu oraz Mikołaj Lamaka z Zelwy oraz Piotr Kozakiewicz, Konsul Generalny RP w Brześciu.
Wydarzenie było nagrywane przez dziennikarzy TVP Polonia.
Kresy24.pl za brzesc.msz.gov.pl/ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!