W piątek 6 stycznia 2022 roku ulicami stolicy Litwy przejdzie tradycyjny Orszak Trzech Króli, wyruszając o godzinie 16:00 spod Ostrej Bramy w kierunku placu Katedralnego; jest to przedostatnia impreza festiwalu „Boże Narodzenie w Stolicy”.
Święto Trzech Króli, czyli uroczystość Objawienia Polskiego zwana również Epifanią – jest jednym z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół katolicki. Jego symbolami są: historia o trzech mędrcach podążających ze Wschodu do Betlejem (opisana w Ewangelii św. Mateusza), chrzest Jezusa Chrystusa w Jordanie oraz cud przemienienia wody w wino w Kanie Galilejskiej. Uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia.
W wileńskim orszaku zobaczyć będzie można 3-metrowe postaci Trzech Króli – Kacpra, Melchiora i Baltazara. Towarzyszyć im będzie liczna świta – archanioł z aniołkami oraz pastuszkowie i zwierzęta. Do procesji może dołączyć każdy chętny!
Po dotarciu orszaku Trzech Króli do stajenki na placu Katedralnym, o godz. 16:30 rozpocznie się koncert, podczas którego kolędy i różne znane utwory świąteczne wykona chór Akademii Pedagogicznej im. Witolda Wielkiego „Ave Vita” (kierownik Kastytis Barisas) i młodzieżowy chór chłopięcy „Ažuoliukas” (dyrektor artystyczny i główny dyrygent Vytautas Miškinis).
Zaś o godz. 18:00 Wileński Dom Nauczyciela zaprasza na tradycyjne pożegnanie ze świątecznymi drzewkami podczas uroczystości „Lik sveika, Kalėdų eglute!” („Bądź pozdrowiona, choinko!”), która odbędzie się na dziedzińcu budynku (ul. Wileńska 39). W trakcie imprezy przewidziano różnorodne zabawy i konkursy dla dzieci, jak również i całych rodzin.
„Głównym celem święta jest pomoc dzieciom i rodzicom w zrozumieniu znaczenia ochrony przyrody. W końcu choinki, które wnoszą tyle tajemnic i emocji do domów i serc, mogą otrzymać drugie życie”
– informuje Zenobija Zita Žepnickienė, dyrektor Wileńskiego Domu Nauczyciela.
Jak powiedział w wywiadzie dla „Kuriera Wileńskiego” ks. prałat Wojciech Górlicki, proboszcz parafii kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Wilnie:
„Święto Trzech Króli przypomina nam o wydarzeniu, które jest opisane w Ewangelii, że mędrcy ze Wschodu – bo Ewangelia nic nie mówi o tym, że byli to królowie i że było ich trzech, doświadczyli jakiegoś objawienia, bliżej też nie wiemy jakiego, prawdopodobnie też znali księgi Starego Testamentu zapowiadające przyjście Mesjasza – przyszli, aby oddać pokłon Chrystusowi.
To święto uświadamia nam, że zbawcze dzieło Chrystusa skierowane jest do wszystkich ludzi, jest uniwersalne, nie jest tylko dla wybrańców. Pan Bóg obejmuje swoim planem zbawienia każdego człowieka. Ci mędrcy ze Wschodu to ludzie, jak sama nazwa wskazuje – uczeni, więc to dzieło zbawcze jest dla ludzi wszystkich stanów. Potoczna nazwa tego święta także przypomina nam o tym, że źródłem objawienia dla Kościoła katolickiego jest nie tylko Pismo Święte, ale też tzw. tradycja kościoła. W Piśmie Świętym jest mowa tylko o mędrcach, a tradycja kościoła mówi, że byli oni królami, że było ich trzech. Na Wschodzie w tamtych czasach mądrość była tak ceniona, że mędrcy cieszyli się szacunkiem niemal królewskim. Stąd właśnie pojawili się królowie”.
Tradycyjnie w dniu święta Trzech Króli święci się kredę, którą później oznacza się drzwi katolickich domów czy mieszkań – zwyczaj ten upowszechnił się w XVIII wieku; na drzwiach wejściowych pisze się litery: C+M+B („Christus Mansionem Benedicat” – „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”, lub K+M+B („Kacper, Melchior, Baltazar”) oraz datę bieżącego roku.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!